Aşırı Aktif Mesane Sendromu Nedir?

Aşırı aktif mesane, bir kişinin düzenli olarak aniden ve zorlayıcı bir idrar yapma ihtiyacı duymasıdır. Bu hissin ertelenmesi zordur ve bu, gündüz veya gece herhangi bir zamanda, genellikle herhangi bir uyarı olmaksızın gerçekleşebilir.

Aşırı aktif mesane sendromu

"Bende olup olmadığını nasıl bilebilirim?"

 

Acilen idrara çıkma hissi ve acilen tuvalate yetişmeye çalışma ve idara kaçırma

Mesaneniz herhangi bir uyarı yapmadan kasılırsa (kontraktür) size acil bir idrar yapma ihtiyacı hissettirebilir. Bu durumda tuvalete gitmeniz için biraz zaman ya olur ya olmaz. Buna idrar aciliyeti hissi denir. İdrar yapma ihtiyacı o kadar yoğundur, buna dayanamazsınız, idrar kaçırma olarak adlandırılan istemsiz idrar sızıntısına yol açabilir.

 

İdrara çıkma sıklığı

Üriner aciliyetiniz varsa, bu idrara normalden ve küçük hacimlerde sık sık ve daha sık çıkmanız gerektiği anlamına gelir. İnsanların normalde her gün idrara çıkma sayısı çok çeşitlidir, ancak çoğu insan günde 6-8 kez idrara çıkar. Bununla birlikte, tuvalete kaç kez çıktığınızdan memnun ve sağlıklıysanız, günde 4-10 kez normal olabilir. Normal idrar sıklığı, bir günde ne kadar sıvı tükettiğinize ve tükettiğiniz sıvı türlerine bağlıdır. Diüretikler gibi bazı ilaçları alıyorsanız idrara daha sık çıkabilirsiniz. Aşırı aktif mesaneleri olan insanlar, gündüz beklediklerinden daha sık idrara çıkma eğilimindedir.

 

Noktüri (gece idrara kalkma)

Aşırı aktif mesane ayrıca idrarı geçmek için gece başına iki kereden fazla kalkmanıza neden olabilir. Uyku süreniz boyunca 6-8 saat aralıksız uyku çekmelisiniz ve bazen rahatsız olan geceler ana sorun olabilir. OAB dışındaki idrar yolu problemleri de noktüriye neden olabilir (geceleri idrar geçirir), bu nedenle diğer OAB problemleri tedaviye cevap verse bile bu semptom devam edebilir.

 

Gece idrara kalkma

 

Aşırı aktif mesane neden oluyor?

Aşırı aktif mesane yaygındır ve çocuklar ve yaşlılar da dahil olmak üzere her yaştan insanı etkileyebilir. Toplam yetişkin nüfusunun yaklaşık % 12'si bu hastalıktan muzdariptir. Genellikle nedeni bilinmemektedir. Kaygı sorunu daha da kötüleştirebilir. İçtiğiniz sıvı türü belirtilerinizi de etkileyebilir. Nörolojik hastalığı olan insanlar özellikle aşırı aktif mesane sendromu riski altındadır.

 

Nasıl değerlendirileceğim?

Doktor veya hemşire size probleminiz ve genel sağlığınız hakkında sorular soracaktır. Sizi muayene edebilir ve bir genital muayene yapabilir. Enfeksiyonu kontrol etmek için bir idrar testi yapılacaktır. İdrar yapma sıklığı ve boşalttığınız idrar hacimlerini kaydetmek için 3 günlük ‘’Mesane Günlüğü’’ doldurmanız istenecektir. Ayrıca, akışınızın gücünü ölçmek ve mesanenizi tamamen boşaltıp boşaltmadığınızı kontrol etmek için özel bir makinede idrar yapmayı içeren bir test ve idrara çıkma sonrası ultrason testi de yapılabilir.

 

Aşırı aktif mesane nasıl tedavi edilir?

  • Sıvı tüketim alışkanlığını değiştirme

Çay veya kahve (kafeinsiz olsun olmasın), gazlı içecekler, aspartam (diyet içeceklerinde bulunan yapay tatlandırıcı) içeren içecekler, sıcak çikolata, yeşil çay, alkol, frenk üzümü suyu ve narenciye gibi mesaneyi tahriş edebilecek çok sayıda içecek vardır.

Mesaneyi tahriş etmediğine inanılan içecekler şunlardır: su, bitki ve meyve çayı, süt

Domates ve baharatlı yiyecekler gibi bazı yiyecekler de mesaneyi tahriş eder.

Hasta kişlere sıvı alımları hakkında dikkatlice düşünmeleri tavsiye edilir. Günde yaklaşık 1-1.5 litre içmeyi hedefleyin. İçtiğiniz miktarı ihtiyacınıza göre ayarlayabilirsiniz. Susuzluk hissi vücudunuzun suya ihtiyacı olduğunu belirten bir rehberdir. Eğer egzersiz yapıyorsanız veya sıcak bir iklimde iseniz, o zaman terleyecek ve su kaybedeceksiniz ve bu nedenle bunu telafi etmeniz gerekecektir. Yemeğinizin (özellikle meyve ve sebzelerin) su içerdiğini unutmayın; bu her gün yarım litreye kadar su alımınızı sağlıyor olabilir. Aşırı aktif mesane varsa, ve günde bir litreden fazla sıvı içiyorsanız sıvı alımınızı % 25 azaltmanız ö
Geceleri idrar için kalkıyorsanız, akşam yatmadan dört saat önce sıvı alımınızı azaltmaya çalışın. Yatmadan önce kafein ve alkolden kaçını Susadığınızı hissediyorsanız veya ilaç almanız gerekiyorsa, küçük yudumlar ile olabilir.

  • Mesane eğitimi

Mesane eğitiminin amacı, kasılmaları baskılayarak aşırı aktif mesanenizin kontrolünü yeniden kazanmanıza yardımcı olmaktır. İdrar dürtüsünü (güçlü arzuyu) alır almaz tuvalete koşmak yerine, tutmaya çalışmak önemlidir. Bunu yapmakta zorluk çekiyorsanız, ayaklarınız üzerinde oturmak veya toplanmış bir havlu üzerine oturmak gibi başka bir şey yaparak dikkatinizi dağıtmaya çalışın. Mesanenizin kapasitesini ve idrar yapma arasındaki süreyi artırmayı hedeflemelisiniz.

Sabah kalktığınızda gece uyumaya kadar gitmeniz gerekip gerekmediği her saat başı idrar yaparak başlayın! İdrarı belirlenen sürelerin dışında çıkarmamaya çalışın. Bunu 3-4 gün boyunca uygulayın. Bu konuda iyi olduğunuzu hissettiğinizde, idrar yapmalar arasındaki süreyi yavaş yavaş artırın.

 

asiri aktif mesane sendromu

Örneğin:

  • 1 hafta için 1 ve 1/4 saat veya 1 hafta boyunca 1 ve 1/2 saat veya 1 hafta boyunca 1 ve 3/4 saat veya 1 hafta boyunca 2 saat alışana kadar
  • 1 hafta boyunca  2 ve 1/4 saat
  • 1 hafta boyunca 2 ve 1/2 saat
  • 1 hafta boyunca 2 ve 3/4 saat
  • 1 hafta boyunca 3 saat sonra mümkün olduğunu düşünüyorsanız daha uzun olabilir

Örneğin oturma pozisyonundan kalkarken, akan su duyurken veya anahtarı kapıya yerleştirirken aciliyet hissinizi bastırmanıza yardımcı olmak için pelvik taban egzersizleri yapmak yararlıdır.

Mesane eğitiminin zaman aldığını ve herhangi bir fayda göstermesinin 3 aya kadar sürebileceği için tam bağlılığınızı ve çabanızı gerektirdiğini belirtmek önemlidir.

 

Yardımcı olan ilaçlar

Deneyebileceğiniz çeşitli aşırı aktif mesane ilaçları vardır. İlaçlara antikolinerjikler veya Beta 3 agonistleri denir. Mesaneye gelen bazı sinir uyarılarını bloke ederek çalışırlar, bu da kasılmaması gerektiğinde kasılmasını durdurur ve bu nedenle bazı durumlarda semptomları iyileştirir, ancak hepsini değil. İyileşme miktarı da kişiden kişiye değişir. Daha az tuvalete çıkma, daha az idrar kaçırma ve daha az aciliyet hissiniz olabilir. Bununla birlikte, semptomların sadece ilaçla tamamen geçmesi nadirdir.

Aşırı Aktif Mesane Sendromu Anatomik Anlatım

Ortak plan altı hafta boyunca bir ilaç tedavisini denemektir. Yararlıysa, altı aya kadar devam etmeniz ve daha sonra semptomların ilaçsız nasıl olduğunu görmek için ilacı bırakmanız tavsiye edilebilir. İlaç tedavisini bitirdikten sonra belirtiler geri dönebilir. Bununla birlikte, ilaç tedavisini mesane eğitimi ile birleştirirseniz, uzun vadeli sonuçlar daha iyi olabilir ve ilacı durdurduğunuzda semptomların geri dönme olasılığı daha düşük olur. Bu nedenle, ilacın mesane eğitimi ile birlikte kullanılması en iyisidir.

Piyasada farklı aşırı aktif mesane ilaçları vardır ve danışmanınız sizin için en uygun olanı bulmak için adım adım farklı türleri denemenizi söyleyebilir. Çoğu tablettir, ancak bir tanesi cilde yapıştırdığınız bir yama olarak gelir. Cilt reaksiyonları riskini en aza indirmek için yama reçete edilirse, talimatları dikkatlice izleyin.

 

Yan etkiler bu ilaçlarla oldukça yaygındır, ancak genellikle küçük ve tolere edilebilir. Olası yan etkilerin tam listesi için ilacınızla birlikte gelen bilgi sayfasını okuyun. En yaygın olanı ağız kuruluğudur ve sadece sık sık su yudumlanması buna karşı koyabilir. Ağzınızı nemli hissetmenize yardımcı olmak için eczanenizden de tavsiye alabilirsiniz. Diğer yaygın yan etkiler arasında kuru gözler, kabızlık ve bulanık görme bulunur. Bununla birlikte, ilaçların farklılıkları vardır ve bir ilacın zahmetli yan etkilere neden olması durumunda, farklı bir ilaca geçişin size daha uygun olabileceğini görebilirsiniz. İsterseniz ilaçlar hakkında daha fazla bilgi için doktorunuza, hemşirenize veya eczacınıza danışın. Aşırı aktif mesane için yeni ilaçlar her zaman araştırılmaktadır ve çeşitli zamanlarda başlatılabilir. Yukarıdaki tedaviler yardımcı olmazsa, piyasada yeni bir şey olup olmadığını doktorunuza sormak en iyisidir.

 

Belirtileriniz düzelmezse - Ürodinamik test

Semptomlarınız konservatif (örn. İçme alışkanlıkları ve mesane eğitimi) ve tıbbi tedaviye cevap vermezse, mesane içindeki basınçları ölçmek için özel bir test olan invaziv bir ürodinamik testi yapılabilir. Bu, aşırı aktif mesaneyi teşhis etmek veya başka bir sorunun olup olmadığını bulmak içindir. Test, bir kadın doğum uzmanı, hemşire ile üroloji danışmanı tarafından gerçekleştirilir. Kilitli kapı ile çok rahat bir atmosfer. Doktorunuz testi size açıklayacak ve yaşadığınız belirtiler hakkında bazı sorular soracaktır. İdrarınızı, bir akış ölçere yapmanız istenecektir. Bu idrarın sizden ne kadar hızlı aktığını ölçer, test için bir referans noktası görevi görür.

Testin başlangıcında, devam etmekten memnun olup olmadığınız sorulacaktır (sözlü onay) ve test sırasında herhangi bir noktada, isteğiniz üzerine test durdurulabilir. Daha sonra bir kanepeye uzanmanız istenir ve rektumunuza (arka pasaj) çok ince bir tüp yerleştirilir. Daha sonra mesanenize aynı anda iki ince tüp daha yerleştirilir (biri dolum ve diğeri basıncı ölçmek için). Bu acı verici olmamalı, ancak bazı insanlar rahatsız edici buluyor.

Bu tüpler mesane basıncı ölçümlerini almamızı sağlar. Dolu hissedene kadar mesaneniz yavaşça steril bir sıvı ile doldurulur. Doldurulduktan sonra, doldurma kateteri kolayca çıkarılır ve daha sonra sorununuzu teşhis etmek için bazı provokasyon testleri (çömelme, atlama, öksürme vb.) Yapmanız istenir. O zaman idrarınızın kaçıp kaçmadığına bakılır.

Testin sonunda kalan iki tüp çıkarılır ve size tazeleme ve giyinme fırsatı verilir.

Hemşire sorularınızı cevaplayacak ve size testinizin sonuçlarını söyleyecektir. Bu testin ardından takip için ilgili danışmana yönlendirileceksiniz.

 

Riskler nelerdir?

Teste tabi tutulan her 100 kişiden yaklaşık 3'ünde idrar yolu enfeksiyonu görülür. Bu, idrarı yaptığnızdan yanmaya ve batmaya neden olur ve idrarınız kokabilir veya bulutlu görünebilir. Bunun acilen tedavi edilmesi gerekiyor ve antibiyotik reçetesi için doktorunuza görünmelisiniz.

Yukarıdaki tedaviler başarılı olmazsa, bazen aşırı aktif mesaneyi tedavi etmek için ameliyat önerilmektedir. Bu durum doktorunuz tarafından sizinle görüşülecektir. Sadece detrusor (mesane) aşırı aktivitesini kanıtlamak için bir ürodinamik test yaptıktan sonra yapılacaktır. Kullanılabilecek prosedürler şunları içerir:

 

Botulinum toksini A.

Tedavi, mesanenin içine küçük bir teleskopla botulinum toksini A (Botox) enjekte etmeyi içerir. Bu tedavinin mesanenin anormal kasılmalarını azaltma etkisi vardır. Bununla birlikte, mesanenizin tamamen boşalmaması için normal kasılmaları da azaltabilir. Bu yan etkiyi gidermek için, Botox prosedürü olan kişilerin yaklaşık% 10-20'sinin mesanesine boşaltmak için bir kateter (küçük bir tüp) yerleştirmesi gerekecektir (buna aralıklı kendi kendine kateterizasyon denir).

Botox, ilaç tedavisinin başarısız olduğu hastalarda İngiltere'de aşırı aktif mesane sendromu / detrusor aşırı aktivitesinin tedavisi için lisanslanmıştır (onaylanmıştır).

 

Sakral sinir stimülasyonu

Aşırı aktif bir mesane sakral sinir stimülasyonu ile tedavi edilebilir. Mesaneyi kontrol eden sinirlere bir miktar elektrik sinyali göndermek için kalça derisinin altına küçük bir cihaz implante edilir. Mesaneye kalp pili gibi çalışır.

 


Hüseyin Cengiz - DoktorTakvimi.com

Please publish modules in offcanvas position.