Kegel Egzersizleri

Pelvik kasların egzersizi ne demektir?

Pelvik kas egzersizleri idrar ve barsak hareketlerini kontrol eden kasları güçlendiren egzersizlerdir. bu egzersizler aynı zamanda ‘Kegel’ egzersizi olarak bilinirler.

Eğer kaçırma sizin için bir problemse bu egzersizler idrar ve gaz kaçırmayı engellemeye yardımcı olur. Aynı zamanda kadınlar arasında pelvik organların (rahim, idrar kesesi vs) dışarı sarkması olarak bilinen durumu da engellemeye yardımcı olur.

 

Kegal Egzersizleri

 

 

Bir kadın aşağıdaki şekilde egzersizlerini öğrenebilir:

  • Bir parmağını vajinaya (hazneye) koyup parmağın etrafındaki kaslarını sıkarak ya da
  • Bir misketin üzerine oturup misketi vajina etrafındaki kaslarla tutup kaldırmaya çalışıyormuş gibi yaparak

 

Hem kadınlar hem erkekler idrar akımını başlatarak ve durdurarak kegel egzersizlerini öğrenebilir. eğer bunu bir iki defa yaparsanız doğru kasları bulduğunuzdan emin olursunuz.

Egzersizleri öğrendikten sonra, herhangi bir pozisyonda bunu uygulayabilirsiniz (sandalyede otururken, yatakta uzanırken) Bunu uygulamak için banyoya gitmenize gerek yoktur.

 

kegal egzersizleri 2

 

NE KADAR SIKLIKLA BUNU UYGULAMALIYIM?

KASLARINIZI SIKIP İÇİNİZDEN 10 A KADAR SAYIN VE BIRAKIN. BUNU ARKA ARKAYA 10 DEFA YAPIN. BU ŞEKİLDE HER GÜN 2-3 DEFA BU EGZERSİZLERİ YAPIN. YANİ GÜNDE 20-30 DEFA KEGEL EGZERSİZİ YAPMIŞ OLACAKSINIZ. BUNU EN AZ 4-5 AY YAPIN VE SABIRLI OLUN. SONUÇLARI GÖRECEKSİNİZ ANCAK BİRAZ ZAMAN ALABİLİR. (sanki gaz kaçması diye kaslarınızı sıkıyorsunuz veya vajinada bulunan bir tamponu sıkıyormuşcasına)

KEGEL EGZERSİZİ BANA NASIL YARDIMCI OLUR?

  • ÖKSÜRDÜĞÜNÜZDE, HAPŞIRDIĞINIZDA, GÜLDÜĞÜNÜZDE İDRAR KAÇIRMASI OLARAK GÖRÜLEN VE ‘STRES İNKONTİNANS’ OLARAK BİLİNEN İDRAR KAÇIRMASINI ENGELLER.
  • ANİ SIKIŞMA HİSSİ İLE GELEN İDRAR KAÇIRMASINI ENGELLER.
  • GAZ KAÇIRMAYI VE BARSAK HAREKETLERİNİ KONTROL EDER.
  • PELVİK ORGANLARIN DIŞARI ÇIKMASI OLARAK DA GÖRÜLEBİLEN YA DA SADECE VAGİNAYA BASKI HİSSETTİREN DURUMLARIN GERİLEMESİNE YARDIMCI OLUR.

KEGEL EGZERSİLERİNİ NASIL ÖĞRENEBİLİRİM?

Eğer Kegel Egzersilerini yapmakta güçlük çekiyorsanız, yardım istemekten çekinmeyin. Ben ve ekip arkadaşlarım sizin bu egzersizleri yapmanıza yardımcı olmayı isteriz. Sizin doğru kas grubunu çalıştırıp çalıştırmadığınızı kontrol ve takibini yapacağız.

Eğer bu egzersizleri doğru birşekilde yaparsanız, birkaç hafta ile birkaç ay içinde sonuçlarını hissderseniz.  Hem gebelik döneminde hem de lohusa döneminde bile uygulanabilen bu egzersizleri, mümkünse günlük hayatınızın rutin bir parçası haline getirmeye çalışın.

Kegal Egzersizleri

 


Hüseyin Cengiz - DoktorTakvimi.com

Please publish modules in offcanvas position.