İnce Bağırsak Sarkması

Enterosel

Enterosel olarak da adlandırılan ince bağırsak prolapsusu, ince bağırsak (ince bağırsak) alt pelvik boşluğa indiğinde ve vajinanın üst kısmını zorlayarak bir çıkıntı oluşturur. "Prolapsus" kelimesi kayma veya sarkma anlamına gelir.

Rektosel büyükse, vajinal açıklıktan belirgin bir doku şişmesi oluşturabilir. Bu şişlik rahatsız edici olabilir, ancak nadiren ağrılıdır. Gerekirse, kişisel bakım önlemleri ve diğer cerrahi olmayan seçenekler genellikle etkilidir. Hastanın şikayeti çoksa rektosel cerrahi onarım gerektirebilir.

 

Rektosel ve Cerrahi Tedavisi (Kalın Bağırsak Fıtıklaşması)

 

Pelvik tabanınıza baskı yapan doğum, yaşlanma ve diğer süreçler, pelvik organları destekleyen kasları ve bağları zayıflatabilir ve ince bağırsak prolapsusunun meydana gelme olasılığını artırabilir. İnce bağırsak prolapsusunu yönetmek için kişisel bakım önlemleri ve diğer cerrahi olmayan seçenekler genellikle etkilidir. Ağır vakalarda, cerrahi onarım gerekebilir.

 

İnce Bağırsak Sarkmasında Belirtiler

Hafif ince bağırsak prolapsusu hiçbir belirti veya semptom üretmeyebilir. Bununla birlikte, önemli bir prolapsunuz varsa, aşağıdakileri yaşayabilirsiniz:

 • Pelvisinizde uzanırken gevşeyen bir çekiş hissi
 • Kasıkta dolgunluk, basınç veya ağrı hissi
 • Uzanırken hafifleten bel ağrısı
 • Vajinanızda yumurta gibi, yumuşak bir doku çıkıntısı
 • Vajinal rahatsızlık ve ağrılı ilişki (dyspareunia)

İnce bağırsak prolapsusu olan birçok kadın, idrar torbası, rahim veya son barsak gibi diğer pelvik organların prolapsusu yaşar.

 

Ne zaman doktora görünmeli

Sizi rahatsız eden sarkma belirtileri veya semptomları geliştirirseniz doktorunuza danışın.

 

Sebepler

Pelvik taban üzerindeki artan basınç, herhangi bir pelvik organ prolapsusunun ana nedenidir. İnce bağırsak prolapsusu veya diğer prolapsus türlerine neden olabilecek veya katkıda bulunabilecek durumlar ve aktiviteler şunlardır:

 • Hamilelik ve doğum
 • Kronik kabızlık veya bağırsak hareketleriyle zorlanma
 • Kronik öksürük veya bronşit
 • Tekrarlanan ağır kaldırma
 • Aşırı kilolu veya obez olmak

 

Hamilelik ve doğum

Gebelik ve doğum pelvik organ prolapsusunun en yaygın nedenleridir. Vajinanızı tutan ve destekleyen kaslar, bağlar ve fasya hamilelik, doğum ve doğum sırasında gerilir ve zayıflar. Bebek sahibi olan herkes pelvik organ prolapsusu geliştirmez. Bazı kadınlar pelviste çok güçlü destekleyici kaslara, bağlara ve fasyaya sahiptir ve hiçbir zaman sorun yaşamazlar. Ayrıca, hiç bebeği olmayan bir kadının pelvik organ prolapsusu geliştirmesi de mümkündür.

 

Risk faktörleri

İnce bağırsak prolapsusu gelişme riskinizi artıran faktörler şunlardır:

 • Hamilelik ve doğum. Bir veya daha fazla çocuğun vajinal doğumu, pelvik taban destek yapılarınızın zayıflamasına katkıda bulunarak prolapsus riskinizi artırır. Ne kadar çok hamileliğiniz varsa, herhangi bir pelvik organ prolapsusu gelişme riskiniz o kadar Sadece sezaryen doğum yapan kadınların prolapsus gelişme olasılığı daha düşüktür.
 • İleri Yaş. İnce bağırsak prolapsusu ve diğer pelvik organ prolapsusu yaş arttıkça daha sık görülür. Yaşlandıkça, pelvik kaslarınızda ve diğer kaslarınızda kas kütlesi ve kas gücünü kaybetme eğilimindesiniz.
 • Kadın doğum ameliyatı geçirmek. İnkontinansı tedavi etmek için uterusunuzun (histerektomi) veya cerrahi prosedürlerin alınması, ince bağırsak prolapsusu gelişme riskinizi artırabilir.
 • Artan karın basıncı. Aşırı kilolu olmak karnınızdaki basıncı arttırır, bu da ince bağırsak prolapsusu gelişme riskinizi artırır. Basıncı artıran diğer faktörler arasında devam eden (kronik) öksürük ve bağırsak hareketleri sırasında süzme bulunur.
 • Sigara içmek. Sigara içmek prolapsus gelişmesi ile ilişkilidir, çünkü sigara içenler sık ​​sık öksürür ve karın basıncını arttırır.
 • Bilinmeyen nedenlerden dolayı, İspanyol ve beyaz kadınlar pelvik organ prolapsusu geliştirme riski daha yüksektir.
 • Bağ dokusu bozuklukları. Pelvik bölgenizdeki zayıf bağ dokuları nedeniyle genetik olarak prolapsiye eğilimli olabilirsiniz, bu da sizi doğal olarak ince bağırsak prolapsusu ve diğer pelvik organ prolapsuslarına karşı daha duyarlı hale getirir.

Normal ve enterosel anatomi karşılaştırması

 

Önlemek için ne yapılabilir

Aşağıdaki stratejilerle ince bağırsak prolapsusu olasılığınızı azaltabilirsiniz:

 • Sağlıklı bir kiloda olun. Fazla kiloluysanız, biraz kilo vermek karnınızdaki basıncı azaltabilir.
 • Kabızlığı önleyin. Yüksek lifli yiyecekler yiyin, bol miktarda sıvı tüketin ve bağırsak hareketleri sırasında zorlanmayı önlemek için düzenli egzersiz yapın.
 • Kronik öksürük tedavisi. Sürekli öksürük karın basıncını arttırır. Devam eden (kronik) bir öksürüğünüz varsa tedavi hakkında bilgi almak için doktorunuza danışın.
 • Sigarayı bırakmak. Sigara içmek kronik öksürüğe katkıda bulunur.
 • Ağır kaldırmaktan kaçının. Ağır nesneleri kaldırmak karın basıncını arttırır.

 

Teşhis

İnce bağırsak prolapsusu tanısını doğrulamak için doktorunuz pelvik muayene yapar. Muayene sırasında doktorunuz derin bir nefes almanızı ve sarkan ince bağırsağın aşağı doğru şişmesine neden olması muhtemel bir bağırsak hareketiniz (Ikınma) geçirirken onu tutmanızı isteyebilir. Doktorunuz muayene masasında yatarken prolapsus olduğunu doğrulayamazsa, ayakta dururken muayeneyi tekrarlayabilir.

 

Tedavi

Semptomlar sizi rahatsız etmezse, ince bağırsak prolapsusu genellikle tedaviye ihtiyaç duymaz. Rahatsız edici semptomlarla ilerlemiş sarkmanız varsa cerrahi etkili olabilir. Ameliyattan kaçınmak, ameliyat çok riskli olursa veya gelecekte hamile kalmak istiyorsanız cerrahi olmayan yaklaşımlar mevcuttur.

 

İnce bağırsak prolapsusu için tedavi seçenekleri

 

İnce bağırsak sarkması (Enterosel) tedavisinde gözlem.

Prolapsusunuz çok az belirti veriyorsa veya hiç belirgin semptom göstermiyorsa, tedaviye ihtiyacınız yoktur. Pelvik kaslarınızı güçlendirmek için Kegel egzersizleri adı verilen egzersizler yapmak gibi basit kişisel bakım önlemleri semptomları hafifletebilir. Ağır kaldırma ve kabızlıktan kaçınmak, prolapsusunuzu kötüleştirme olasılığını azaltabilir. (Tüm bu tedavi modalitelerini detaylı öğrenmek isterseniz, web sitemde bulabilirsiniz)

 

İnce bağırsak sarkması (Enterosel) tedavisinde  pesser kullanımı.

Vajinanıza yerleştirilen silikon, plastik veya kauçuk bir cihaz şişkin dokuyu destekler. Pesserler çeşitli stil ve boyutlarda gelir. Doğru olanı bulmak biraz deneme yanılma gerektirir. Doktorunuz sizi cihaz için ölçer ve ona uyar ve cihazı nasıl takacağınızı, çıkaracağınızı ve temizleyeceğinizi öğrenirsiniz. Pekçok hastam bu yöntemle ameliyatsız sağlığına kavuştu.

Pesser tedavisi

 

İnce bağırsak sarkması (Enterosel) tedavisinde ameliyat

Bir cerrah vajina veya karın içinden; robotik yardımla veya yardımı olmadan onarmak için ameliyat yapabilir. Prosedür sırasında cerrahınız sarkan ince bağırsağı tekrar yerine taşır ve pelvik tabanınızın bağ dokusunu onarır. Bazen, zayıflamış dokuların desteklenmesine yardımcı olmak için küçük miktarlarda sentetik yama (meş) (Yamalarla ilgili detaylı bilgiyi web sitemde bulabilirsiniz) kullanılabilir. İnce bir bağırsak prolapsusu genellikle tekrarlamaz. Bununla birlikte, pelvik zeminde daha fazla yaralanma, örneğin kabızlık, öksürük, obezite veya ağır kaldırma gibi artmış pelvik basınç ile ortaya çıkabilir.

 

Yaşam tarzı ve ev ilaçları

Durumunuzun ciddiyetine bağlı olarak, bu kişisel bakım önlemleri ihtiyacınız olan semptomların giderilmesini sağlayabilir:

 • Pelvik kasları güçlendirmek ve zayıflamış vajinal dokuları desteklemek için Kegel egzersizleri yapın.
 • Bol sıvı içerek ve tam tahıllar, taze meyve ve sebzeler gibi yüksek lifli yiyecekler yiyerek kabızlıktan kaçının.
 • Ağır kaldırmaktan kaçının.
 • Öksürüğü kontrol etmeye çalışın.
 • Fazla kilolu veya obezseniz kilo verin. Bağırsaklarınızı hareket ettirmek için yataktan kaçının. Alt bağırsağınızı boşaltmak için doğal kolorektal fonksiyonunuza güvenin.
 • Sigarayı bırakmak.

Pelvik Organ Sarkması (Prolapsus)

Hüseyin Cengiz - DoktorTakvimi.com

Please publish modules in offcanvas position.