Vajina Sarkması Vajinal Cerrahi

Sakrospinöz Ligament Fiksasyonu

Pelvik taban bozukluğu olan bir kadınsanız, (idrar kaçırma ya da rahim-vajina sarkması olan) muhtemelen meş (yama) içeren ameliyatları duymuşsunuzdur. Bununla birlikte, komplikasyonlarla ilgili raporlar, sizde kafa karışıklığına ve tedaviye karşı tereddüde neden olabilir.

Öncelikle meşin (yamaların) nasıl kullanıldığını ve olası komplikasyonları anlatalım. İlgili cerrahileri YouTube Kanalımda bulabilirsiniz.

 

Yama Uygulamaları (Meş cerrahisi)

 

Cerrahi askı (meş) nedir?

Cerrahi meş, zayıflamış veya hasar görmüş dokuyu onarırken ekstra destek sağlamak için kullanılan tıbbi bir üründür.  Çoğu cerrahi meş sentetik malzemelerden veya hayvan dokusundan yapılır.

 

Pelvik taban bozukluklarını tedavi etmek için cerrahi meş nasıl kullanılır?

 

Cerrahi meş şu nedenlerle kullanılabilir:

 

Pelvik organ prolapsusu (POP):

Bir kadının pelvik organlarını destekleyen kaslar ve bağlar zayıfladığında, pelvik organlar yerinden sarkabilir ve vajinada şişebilir (pelvik organ prolapsusu).  POP'u tedavi etmek için, zayıflamış vajinal duvarı güçlendirmek için cerrahi meş implante edilebilir.  Ameliyat, askı kullanılarak karın yoluyla veya askı kullanılmadan vajina yoluyla yapılabilir.  Şu anda askı kullanarak vajinal yoldan cerrahi yapılmamaktadır.

 

Pelvik organ prolapsusu (POP)

 

Stres bağlı idrar kaçırma (SUI):

Bu, mesane üzerinde basınç (stres) yaratan öksürük, hapşırma, koşma veya ağır kaldırma gibi fiziksel bir hareket veya aktivite nedeniyle istemsiz idrar kaybı anlamına gelir. Cerrahi üretral askı, üretra veya mesane boynunu desteklemek için vajinal yoldan implante edilebilir.  Bu orta-üretral askıya alma prosedürü olarak bilinir.

 

Stres bağlı idrar kaçırma (SUI)

 

Pelvik taban bozukluklarını tedavi etmek için cerrahi askı kullanımıyla ilgili güvenlik endişeleri nelerdir?

Askı kullanımının  kendine göre riskleri ve faydaları vardır. POP'u tedavi etmek için vajinal yolla askı kullanımında, askının vajinal mukozadan dışarı çıkması, pelvik ağrı ya da cinsel ilişkide ağrı gibi askı ile ilişkili komplikasyonların daha yüksek oranlarıyla ilişkilendirilmiştir.  2019'da FDA, POP'ların transvajinal onarımı için gerekli ürünlerin ABD'de satılmasını ve dağıtımının durdurmasını emretti. Daha önce POP'un cerrahi onarımı için transvajinal askı operasyonu geçirdiyseniz, rutin bakımınıza devam edin.  Komplikasyonlarınız veya semptomlarınız varsa doktorunuzla konuşun.

 

Pelvik taban bozukluğu için örgü tedavisi aramadan önce hangi soruları sormalıyım?

Cerrahi askı içeren bir pelvik taban bozukluğu tedavisini düşünüyorsanız, doktorunuzdan tüm seçeneklerin yanı sıra olası risklerini ve faydalarını açıklamasını isteyin.

 


Pelvik Organ Sarkması (Prolapsus)

Hüseyin Cengiz - DoktorTakvimi.com

Please publish modules in offcanvas position.