Himenoplasti - Kızlık Zarı Onarımı

Himen, (kızlık zarı) vajinal girişi çevreleyen, menstruel kan akımını dışarı çıkmasına izin verecek kadar bir açıklıkta, kalın membranöz bir dokudur.

Himenoplasty  (Kızlık Zarı Onarımı)

 

Bazı kızlık zarları son derece elastik olıp cinsel ilişkide hiç yırtılmaz. Ancak çoğu kadında himen, ilk illişki ile beraber veya tampon kullanımı saat 5, 6 veya 7 hizasından yırtılır. %40-50 kadar hastada saat 3 veya 9 hizasında doğal yırtık veya çentikler olur. Bazı kültürlerde himen bekaret göstergesi olarak kabul edilmektedir. Bu sebeple yeni bir evlilik için önemli bir konu haline gelmektedir. Bu sebeple bazı kadın veya aileler, kızlık zarı onarımını istemektedirler.

Çoğunlukla iki tip onarım yapılmaktadır. Kalıcı olan veya geçiçici olan onarım.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

Bu teknikle kızlık zarı etrafındaki vajinal mukozadan faydalanarak yen bir doku oluşturulur. Bu tekniği yaptıran kişilerin 6 hafta kadar ilişkiye girmemesi gerekiyor.

 

Geçici kızlık zarı dikimi nedir?

Bu yöntem ise evlilkten çok kısa süre önce yapılmalıdır (1-7 gün). Müdahel yapıldıktan sonra 7 gün içerisinde ilişkiye girilmesi gerekir.

Kızlık zarı onarımı genelde 15- 20 dakika kadar süren bir operasyondur. Kızlık zarı onarımı yırtık kenarların çıkarılıp, ardından eriyebilen dikişlerle yeniden birleştirildiği basit bir operasyondur. Çoğunlukla sedasyon ve lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Ancak bazı hastalara tamamen uyumak, bayıltılmak yani genel anesteziyi tercih etmektedirler. Hastalar  kendilerini iyi hissettiği anda eve gidebilirler, hastanede yatmaya gerek olmaz.

 

Kızlık zarı onarımı riski var mı?

Bu işlem göreceli olarak güvenli bir prosedürdür. Çok az risk ve yan etki barındırır. Ancak nadir olgularda az da olsa anesteziye bağlı riskler, enfeksyion veya vajinal kanama riski vardır.

Bu operasyonun komplikasyonları çok nadirdir. Çok az olasılıkla kızlık zarı birbiri üzerine yapışarak vajinal yolu tamamen kaptabilir veya geride çok ufak bir açıklık kalabilir. (buna bağlı cinsel ilişki çok zorlaşabilir) Ancak bu durum çok nadirdir.

 

Kızlık zarının dikildiği anlaşılabilir mi?

Bu konu çok merak edilmektedir. Ancak bu durum sadece hekim muayenesi ile anlaşılabilir.

Hatta zaman zaman hekimler bile bozulan kızlık zarının doğal çentiklenmeden ayırmada güçlük çekebilir.

 

Esnek kızlık zarına sahip olanlara müdahele edilebilir mi?

İleri derecede esnek olan elastik zarlarda kanama olmayabilir. Ancak kanama isteniyorsa yapılacak operasyon ile kanama sağlanabilir.

Eğer kızlık zarı ile ilgili bir sorununuz, kaygınız varsa; sakin olmalı, moral bozmadan; jinekoloğa muayene randevusu alıp, yardım istenmelidir.

 

Himenoplasty  (Kızlık Zarı Onarımı)

 

 

 


Genital Estetik

Hüseyin Cengiz - DoktorTakvimi.com

Please publish modules in offcanvas position.