İdrar Kaçırmada İlaç Tedavisi / İdrar Torbası Eğitimi

Kahve, çay ve gazlı içecekleri bıraktınız, doktorunuzun önerdiği mesane egzersizlerini yaptınız ancak mesane kontrolünü hala sağlayamadınız. Başka ne yapabilirsiniz? Doktorunuza ilaç tedavilerini sorun.

Mesane kontrol problemi olan ani idrara sıkışma hissi ve idrar kaçırması olan hastalar için ilaç tedavileri mevcuttur (aşırı aktif mesane ve urge inkontinans). Stres tipi de denilen hareket ile veya öksürme, hapşırma ,ağır kaldırma ile aktive olan idrar kaçırma için ise daha az miktarda ilaç seçeneği mevcuttur. İdrar kaçırma için sık reçete edilen ilaçların bazıları aşağıda olası yan etkileri ile beraber açıklanmıştır. Lütfen idrar kaçırma tedavisinin davranış değişimi ile beraber tek başına ilaç kullanımından daha etkili olduğunu unutmayınız.

İdrar Problemleri İçin İlaç Tedavileri / İdrar Torbasının Eğitimi

 

Antikolinerjik İlaçlar

Antikolinerjik ilaçlar kimyasal bir haber iletici olan asetiklolinin etkisini bloke ederler. Asetilkolin aşırı aktif mesaneye sebep olan anormal mesane kasılmalarının sinyalini ileten moleküldür. Bu mesane kasılmaları mesaneniz dolu olmadığında bile sıkışma hissine sebep olur.

Antikolinerjik ilaçlar

 • Oksibutinin
 • Tolterodine
 • Darifenasin
 • Solifenasin
 • Trospium
 • Fesoterodin

Bu ilaçlar genelde ağızdan alınan tablet şeklinde verilir. Oksibutinin aynı zamanda krem ve deriye yama şeklinde yapışabilen formda mevcuttur. Semptomlarda iyileşme sağlanmadan önce birkaç hafta tedaviye devam gerekebilir. Tüm etkinin oluşabilmesi yaklaşık 12 hafta sürer.

 

Yan etkiler

En yaygın yan etkileri ağız kuruluğu ve kabızlıktır. Uzamış salınımlı formları (günde 1 defa kullanılan) hızlı salınımlı formlardan (günde birkaç defa alınır) daha az yan etkiye sahiptir.

Ağız kuruluğu için lolipop şeker ve sakız çiğneme ile salya üretimini artırabilirsiniz. Diğer daha az sıklıkla görülen yan etkiler mide yanması, görmede bulanıklık, çarpıntı (taşikardi), ciltte kızarma, idrar yapamama ve kognitif yan etkiler de denilen hafızada gerileme ve konfüzyon.

Oksibutinin deri yaması kullanırsanız deride tahrişe yol açabilir. Doktorunuz yamanın yerini değiştirmenizi tavsiye edebilir.

 

Mirabegron

Nasıl etki eder?

Bazı idrar kaçırma şekillerinin tedavisinde kullanılır. Mesnae kasını gevşetir ve tutabildiğiniz idrar miktarını artırır. Tek seferde yaptığınız idrar miktarını artırır. Mesanenizi tamemen boşaltmanıza yardımcı olur.

Yan Etkiler

Bazı sık yan etkileri arasında bulantı, kabızlık ,ishal, baş dönmesi ve baş ağrısı bulunur. Kan basıncını artırabilmektedir bu sebeple ilacı kullanırken tansiyon yakından takip edilmelidir.

Aynı zamanda bazı ilaçlarla etkileşime girebildiği için lütfen doktorunuza kullandığınız ilaçları söylediğinizden emin olunuz.

 

Onabotulinum toksın tip A (BOTOX)

Nasıl Etki Eder?

Aşırı aktif mesanesi olan hastalarda mesaneye botox enjeksiyonu faydalı olabilir. Asetilkolini bloke eder ve mesane kasını felç eder.

Diğer ilaçlara cevap vermeyen hastalarda botox faydalı olabilir. Fayda birkaç ay sürer. Doktorunuz tarafından  yılda 2 kere kullanılması önerilebilir.

Yan etkileri

Çalışmalara göre botox idrar kaçırma semptomlarına ciddi fayda sağlar ve az miktarda yan etkisi bulunur. Bazı çalışmalara göre idrar yolu enfeksiyonu riskini artırdığı söylenmiştir ancak sonuçlar net değildir. 

 

İdrar Problemleri İçin İlaç Tedavileri / İdrar Torbasının Eğitimi

 

Östrojen

Nasıl etki eder?

Menapoz sonrası kadın vücüdu daha az östrojen üretmeye başlar. Östrojendeki bu azalma mesane ve üretra çevresindeki destek dokuların işlevlerinde azalmaya sebep olabilir. Doklardaki bu zayıflama stres tipi idrar kaçırmayı şiddetlendirebilir. Düşük doz bölgesel östrojen uygulaması (krem , östrojen içeren halka veya yama) zayıflayan bu dokuların yenilenmesine fayda sağlar ve idrar kaçırma semptomlarını azaltabilir. Meme kanseri ve rahim kanseri hikayesi olan hastalarda vajinal östrojen tavsiye edilmez. Potansiyel riskler açısından lütfen doktorunuzla görüşün.

Kombine hormon replasman tedavisi (östrojen+progesteron) bölgesel östrojenle aynı şey değildir ve idrar kaçırma tedavisinde artık önerilmemektedir. Oral östrojen tedavisi de bölgesel östrojen ile aynı değildir ve idrar kaçırma semptomlarını kötüleştirebilir.

Yan Etki

Doğru şekilde kullanıldığında bölgesel östrojen tedavisinin yan etkisi yoktur.

 

Duloksetin

Nasıl Etki Eder?

Duloksetin anksiyete ve depresyon tedavisinde kullanılan bir seratonin ve noradrenalin geri alım inhibitorudur. Üretral sfinkterin gevşemesine sebep olarak idrar kaçırmayı bazı kadınlarda azaltabilir. Hem idrar kaçırma hem depresyonu olan hastalarda kullanılabilir.

Yan Etkiler

Yan etkileri arasında bulantı, ağız kuruluğu, baş dönmesi, kabızlık, uykusuzluk ve yorgunluk bulunabilir. Kronik karaciğer hastalığı olan hastalara önerilmemektedir. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce doktorunuzun kullandığınız tüm ilaçları bildiğinden emin olunuz

Doktorunuza Görünün

Doktor görüşmeniz sırasında aldığınız tüm ilaçları (reçetesiz ve bitkisel olanlar dahil) doktorunuza bildirin. Bazı ilaçlar mesane kontrolünü daha da kötüleştirebilmektedir. Bazıları ise idrar kaçırma ilaçları ile semptomları kötüleştirecek seviyede ilişkiye girebilmektedir. Doktorunuz tedavi seçenekleri arasından hangi ilacın sizin için en iyisi olduğuna karar vermenize yardımcı olabilir.

 

Mesane Eğitimi

 

Mesane eğitim talimatları

Aşağıdaki metodlar idrar torbası kontrolünü yeniden kazanmanıza yardımcı olur.

1. Uyanık olduğunuz sürece her iki saatte bir idrar hissi gelsin ya da gelmesin tuvalete gidiniz ve idrar yapmaya çalışınız. gece uyuduğunuz sürede kalkmanıza gerek yok.

2. Her iki saatlik periyodların dışında zamanından önce tuvalete gitmek üzere çok şiddetli bir sıkışma hissi gelirse

 • Durun! tuvalet veya banyoya koşmayın.
 • Ayakta dikilin veya oturabiliyorsanız oturun.
 • Rahatlayın. derin bir nefes alın ve rahatlayın.
 • Acil sıkışma hissinin azaldığını hissedin; baskının azalacağını ve gideceğini düşünün.
 • İdrar torbanızı kontrol altına aldığınızı hissettiğinizde, banyoyaveya tuvalete yavaşça yürüyün.

3. İdrar kaçırmadığınız iki güne ulaşana dek yukarıdaki talimatlara uyun. eğer başarırsanız tuvalete gitme saatlerini bir saat artırın. yine idrar kaçırmadan, iki gün başarabilirseniz süreyi biraz daha uzatın.

4. Yukarıdaki programı tuvalete gidiş aralıklarını 4 saat aralıklara çekene dek veya kendinizi iyi hissedene dek uygulayınız.

5. Bu program haftalarınızı alabilir. Cesaretiniz kırılmasın. idrar torbanıza söz geçirmek sizin elinizde, zaman isteyen ve çaba isteyen bir durumdur.

6. Unutmayınız ki; yukarıdaki talimatlara uyduğunuz taktirde sizi ilaç veya ameliyat gibi tedavilerden kurtarabilme olasılığı vardır.

 

 


Hüseyin Cengiz - DoktorTakvimi.com

Please publish modules in offcanvas position.