Histeroskopik Polip Tedavisi

Histeroskop, rahmin içinin doğrudan incelenmesini sağlayan teleskopik bir araçtır. Prosedür histeroskopi kliniğinde-poliklinik şartlarında veya ameliyathanede genel anestezi altında olabilir ve genellikle yaklaşık 10 ila 15 dakika sürer.

Enstrüman rahim ağzına sokulur. Görüşü sağlamak ve rahmi açmak için rahmin boşluğuna biraz sıvı verilir. Histeroskop, boşluğun cerrah tarafından görülmesini sağlayan bir ışık kaynağına bağlanır. Rahimde küçük bir polip varsa, histeroskopa bağlı bir alet kullanılarak çıkarılabilir - bu prosedüre polipektomi denir.

 

Histeroskopik Polipektomi

 

Klinik randevunuzda ameliyatınız için genel anestezi gerektiğine karar verilmişse, bu işlemde yaklaşık 15 ila 30 dakika boyunca “uyumanızı sağlanır”. Bu prosedür ameliyathanede bir anestezist tarafından yapılacaktır - (damardan anestezi ilaç verilerek) çok hızlı bir şekilde uyuyacaksınız.

 

Histeroskopi için nasıl hazırlanmam gerekir?

Ameliyattan önce doğum kontrol yöntemi hapı kullanmayı bırakmayın. Ameliyat sırasında hamile kalabileceğiniz konusunda şüpheleriniz varsa, lütfen doktorunuzu bilgilendirin, gebelik testi istenecektir. Negatif hamilelik testinin her zaman çok erken bir hamileliği dışlamadığını lütfen unutmayın.

Histeroskopik Polipektomi

 

Ameliyat Öncesi

İşlemi açıklamak ve genel sağlığınızı kontrol etmek için ameliyatınızdan yaklaşık bir hafta önce muayeneye gelmeniz istenecektir. Kilo ve kan basıncı kontrolünüz olur. Ameliyattan önce başka testlere ihtiyacınız varsa, bunlar düzenlenecektir.

 

Klinikte

Soğuk algınlığı veya boğaz ağrınız varsa, hemşireyi veya doktoru bilgilendirmelisiniz, bu, iyileşene kadar işleminizin iptal edilmesine neden olabilir. Bunu henüz yapmadıysanız işlem için bir onay formu imzalamanız da istenecektir. ameliyathaneye gitme vakti geldiğinde, size bir görevli refakat edecek ve ameliyathaneye teslim edecektir.

 

Amaçlanan faydalar

Semptomların nedenini bulmak; Histeroskopi tanı amaçlı bir prosedür olduğu için semptomları değiştirmez.

 

Ciddi veya sık görülen riskler

Daha önce rahim ameliyatı (sezaryen, miyomektomi) veya servikal cerrahi (koni biyopsisi) yaptıysanız riskler artacaktır. Bir polipin (polipektomi) çıkarılması gerekiyorsa riskler de artar.

 

Ciddi riskler

 • Uterin perforasyon (her 1000 kişiden 7'sinde görülür)
 • Pelvik enfeksiyon
 • Uterus boşluğunu görselleştirememe.
 • Sık riskler
 • Vajinal kanama ve akıntı
 • Ağrı: pelvik ve omuz

 

Prosedür sırasında gerekli olabilecek ekstra prosedürler

 • Laparoskopi (göbek deliğinde küçük bir insizyonla karın içine kamera ile bakılması) - rahim perforasyonu vakalarında - nadir.
 • Kan nakli - çok nadirdir.
 • Rahmin delinmesi sırasında diğer organlara verilen hasarı onarmak için yapılan ameliyat
 • Çok nadir.

 

Gereken Açlık

Ameliyattan önce en az 6 saat boyunca yiyecek veya içecek bir şey almamanız önemlidir. Bu işlem sırasında ve sonrasında hastalık riskini azaltmak içindir.

 • Örneğin; kabul saatiniz sabah 8.00 ise gece yarısından sonra aç olmalısınız.

Açlık sırasında sakız çiğnemeyin

 

Yanınızda Getirmeniz gerekenler

 • Sabahlık, terlik ve havlular.
 • Kullandığınız tüm ilaçlar

Hastaneye gelmeden önce lütfen duş alın, ayrıca tüm makyaj, tırnak cilası ve mücevherleri çıkarın.

 

Ulaşım düzenlemeleri

Lütfen birisinin sizi toplu taşıma yerine araba veya taksi ile eve götürmesi için gerekli düzenlemeleri yapın. Gerçekleştirilen prosedürün farkında olan operasyonunuzu izleyen 24 saat boyunca bir yetişkinin yanınızda olması esastır.

 

Operasyonun ardından

Gerekirse, koğuşta hafif bir ağrı kesici verilecektir, taburcu olduktan sonra ağrı kesiciler hakkında daha fazla tavsiye verilecektir. Doktorunuz ameliyatınızın sonuçlarını açıklayacak ve taburcu olmadan önce dinlenme ve aktiviteler hakkında tavsiyelerde bulunacaktır.

24 saat boyunca lütfen aşağıdakilerden herhangi birini yapmayın

 • Bir araba veya araç sürmeyin
 • Alkol almayın
 • Yasal belgeleri imzalamayın

Taburcu olduktan sonra herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa, doktorunuza başvurmaktan veya hastaneye gelmekten çekinmeyin

 

Hastaneden ayrılmak

Eve gitmeye hazır olduğunuzda doktorunuz operasyonun bulgularını sizinle görüşecek, bundan sonrası için önerilerde bulunacaktır.

Prosedürü izleyen 7 ila 10 gün boyunca hafif kanama veya akıntı yaşayabilirsiniz. Bu dönemde tampon değil ped kullanmanız gerekmektedir. Bir sonraki mensturasyon döneminiz normal zamanda olmalı, ancak normalden daha ağır olabilir.

Bir ila iki gün dinlenmelisiniz ve bir ila iki hafta içinde işe dönebilirsiniz. Bir hafta boyunca veya kanama düzelene kadar cinsel ilişkiden kaçınmalısınız.

Takip düzenlemeleri

Bu, operasyon sırasında kararlaştırılacak ve taburcu edilmeden önce sizinle tartışılacaktır. Ayrıca ameliyat sırasında; polip çıkarılınca; mikroskopik inceleme için patolojiye gönderilecektir. Sonuç genellikle 1-2 hafta içerisnde çıkacaktır. Takip edilecektir, doktorunuzla iletişimde kalın.

 


Histeroskopik Cerrahi

Hüseyin Cengiz - DoktorTakvimi.com

Please publish modules in offcanvas position.