Vulvadan ve Vajinadan Alınan Biyopsiler

Bu yazıda, genital cilt biyopsilerinin faydaları, riskleri, alternatifleri ve hastaneye geldiğinizde sizi neler beklediği hakkında bilgi vereceğiz. Ek sorunuz varsa, doktorunuz veya hemşireniz ile görüşmeniz uygun olacaktır.

Biyopsi nedir? 

Biyopsi, hastalıkların tespit edilebilmesi için küçük bir cilt veya doku örneğinin çıkarıldığı bir prosedürdür. 

 

Biyopsi nedir? 

 

Neden biyopsi yaptırmalıyım? 

Bu prosedür cilt örneğini mikroskop altında incelememizi sağlar (histolojik inceleme).  Hücrelerin şekillerine ve dizilişlerine bakarak, bir teşhis koyabilir veya düşünülen teşhisi doğrulayabiliriz.  Bu, sizin için en iyi tedaviyi planlamamıza yardımcı olur. 

 

Biyopsi riskler nelerdir? 

Biyopsi sonrası herhangi bir komplikasyonun ortaya çıkması nadirdir. Herşeyi normal yapmanıza rağmen çok nadiren bir enfeksiyon gelişebilir.  Bu iyileşme sürecini yavaşlatır ve bu bölge birkaç gün ağrır, ancak enfeksiyon antibiyotiklerle tedavi edilebilir ve genellikle uzun süreli yan etkiler yoktur.  Bir başka risk ise bazen biyopsi örneğinden dahi tanı koyulamayabilir. 

 

Biyopsi dışında alternatif var mı? 

Kesin tanı koymak için genellikle başka bir alternatif yoktur. Biyopsi olmadan, tedavinizin her zaman net olmayan klinik bulgulara dayanması gerekecektir.  Bu, durumunuz için doğru tedaviyi bulmanın daha uzun süreceği anlamına gelebilir. 

 

Biyopsi için nasıl hazırlanabilirim? 

Biyopsiden önce kullanmanız için lokal bir anestezik krem ​​verilebilir.  Eğer öyleyse, bunu doktorunuz veya hemşireniz tarafından belirtildiği gibi, randevunuzdan bir saat önce etkilenen bölgeye uygulamalısınız.

 

İşlem Onayı

Sizi her zaman bakım ve tedavinizle ilgili kararlara dahil etmek isteriz.  Devam etmeye karar verirseniz, bir onay formu imzalamanız istenecektir.  Bu, tedaviyi kabul ettiğinizi ve ne içerdiğini anladığınızı belirtir.

 

Biyopsi sırasında ne olur? 

Doktor veya hemşire biyopsi için en iyi pozisyona karar verecektir.  Genellikle cildin durumdan en çok etkilenen kısmı açıkta bırakılarak işleme başlanır. İlk olarak, alan küçük bir iğne kullanılarak enjekte edilen lokal anestezik ile uyuşacaktır.  İlk başta ağrı olacak ama alan çok çabuk uyuşacak, böylece acı hissetmeyeceksiniz. Deri örneği alındıktan sonra, biyopsi bölgesindeki kanamayı durdurmak için kimyasal bir çubukla (gümüş nitrat veya monsel çözeltisi) tedavi edilebilir.  Bu, cilt iyileştiğinde, genellikle yedi gün içinde kaybolacak küçük bir siyah nokta bırakacaktır.  Bazen, küçük bir dikiş gerekli olabilir, ancak bu lokal anestezik nedeniyle fazla ağrıya neden olmaz.  İşlem genellikle 30 dakika sürer. 

 

Vulvadan ve Vajinadan Alınan Biyopsiler

 

Acı hissedecek miyim? 

Biyopsi alanında çekme veya baskı hissedebilirsiniz, ancak işlem sırasında herhangi bir ağrı hissetmeyeceksiniz.  İşlemden sonra alan hassas hissedilirse, normal ağrı kesicilerinizi almak isteyebilirsiniz. 

 

Biyopsi sonrası ne olur? 

Biyopsi yaptıktan hemen sonra eve gidebilirsiniz.  Bölgenin ilk günlerde kırmızı ve yumuşak olması normaldir.  Biyopsi sonuçlarınızı almamız iki-üç hafta sürebilir. 

 

Eve döndükten sonra ne yapmam gerekiyor? 

Biyopsi bölgesini temiz ve kuru tutmak önemlidir.  Prosedürü izleyen yaklaşık 12 saat bölgeyi yıkamamanızı öneririz.  Duş veya banyodan sonra cildi nazikçe kurulayın – sürtünme biyopsi alanının iyileşmesini yavaşlatacağından bölgeyi ovalamayın.  Biyopsi sonrası yaklaşık iki ila üç gün boyunca lekelenme şeklinde bir miktar kanama oluşabilir.  Bölge iyileşene kadar cinsel ilişkiden kaçınmalısınız.  Bir dikişiniz varsa, bir ila iki hafta içinde yavaş yavaş iyileşecektir. 

 

Bir sorunum olursa ne yapmalıyım? 

Biyopsi bölgesi çevresinde herhangi bir enfeksiyon belirtisi yaşarsanız (artan ağrı, kızarıklık, ısı veya şişlik gibi) veya kanamanın aşırı olduğunu düşünüyorsanız, lütfen doktorunuz ile iletişime geçin. 

 

Takip randevusu alacak mıyım? 

Biopsi sonuçlarını almak için öncelikle bir takip randevusu almanız gereklidir. 

 


Jinekolojik Kanserler

Hüseyin Cengiz - DoktorTakvimi.com

Please publish modules in offcanvas position.