Robotik Rahim Alma Ameliyatı

Robotik Histerektomi

Robotik destekli histerektomi, rahminizi çıkarmak için kontrollü robotik ekipman kullanılan bir ameliyat türüdür. Histerektomi uterusun cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Rahim, bir kadının pelvisinde bulunan içi boş, kaslı bir organdır. 

Histerektomiye sahip olmak adet görmeyi ve hamile kalma yeteneğini sona erdirir. Ameliyatın nedenine bağlı olarak, bir histerektomi, yumurtalıklar ve / veya fallop tüpleri gibi diğer organların ve dokuların çıkarılmasını da içerebilir.

Bağlanmış Tüplerin Yeniden Açılması

 

Robotik destekli cerrahi sistem iki ayrı ekipmandan oluşur. Ameliyathanede hastanın yanında bir robotik ekipman parçası bulunur. Bu robot parçasının, ince bir cerrahi alete veya küçük bir kameraya bağlı uzun ince tüpler olan dört kolu vardır. Cerrahi aletler ve kamera hastanın vücuduna karındaki küçük inç kesikler (insizyonlar) yoluyla girer. Ameliyat masasından kısa bir mesafe uzaklıkta olan cerrah, bir video oyunu gibi görünen bilgisayarlı ayrı bir ekipmanın önüne oturmaktadır. Cerrah, robotik kolların ve aletlerin hareketlerini el kumandalarıyla kontrol eder. Cerrah, ekipman üzerindeki dürbün benzeri lenslere bakar ve bir bilgisayar, ameliyat alanının üç boyutlu bir görünümünü oluşturur. Ayak pedalları kamerayı kontrol eder ve cerrahın cerrahi görüntüyü değiştirmek için yakınlaştırmasını veya uzaklaştırmasını sağlar.

robotik histerektomi 2

 

Robotik destekli cerrahi cerraha nasıl yardımcı olur?

Robotik destekli cerrahi, cerrahlara aşağıdaki avantajları sağlayan bilgisayar destekli bir cerrahi sistemdir:

 • Derinlik, büyütme ve yüksek çözünürlüğün 15 katına kadar cerrahi alanın 3 boyutlu görünümü
 • İnsan elinin, bileklerin ve parmakların hareketini taklit eden ve cerrahın doğal el ve bilek hareketlerinden daha hassas olan geniş bir hareket aralığına izin veren aletler
 • Cerrahların organlar ve dokular üzerinde uzun süre çalışmasını ve açı ve pozisyonlardan insan eli ve parmaklarıyla ulaşmada zorluk çekecekleri robot kollarının ve aletlerinin ve robot bileklerinin sürekli olarak sabitlenmesi

Cerrah, robotik kolların ve aletlerin her hassas hareketini kontrol eder. Robotik kollar kendi başlarına hareket edemezler.

Robotik yardımlı histerektomiden kimler yararlanabilir?

Robotik destekli histerektomi özellikle aşağıdaki durumlarda yardımcı olabilir:

 • Obez olan hastalar
 • Endometriyal kanser olan hastalar
 • İleri evre endometriozis veya pelvik yapışıklıkları olan hastalar (yakındaki organları birbirine bağlayan skar dokusu) gibi karmaşık cerrahi vakaları olan hastalar

Siz ve cerrahınız, robotik yardımlı cerrahinin sizin durumunuza uygun olup olmadığını tartışacaksınız.

 

Robotik yardımlı histerektomi öncesi ve sırasında ne olur?

İşlemden önce

Ameliyattan önce doktorunuz fizik muayene yapacak, kan ve idrar testleri isteyecek ve genel sağlığınızı kontrol etmek için başka testler isteyecektir. Doktorunuz mevcut ilaçlarınızdan hangilerinin alınmaya devam edeceğini ve hangisinin ameliyattan önce geçici olarak durdurulması gerektiğini size söyleyecektir. Ameliyatınızdan önceki akşam ve sabah ne zaman yemek ve içmeyi bırakacağınız konusunda talimatlar verilecektir. Cerrahınız olası komplikasyonlar ve yan etkiler dahil olmak üzere prosedürü ayrıntılı olarak açıklayacaktır. Sorularınıza da cevap verecektir.

 

Ameliyat günü

 • Mesanenizi boşaltmak için idrar sondası takılabilir
 • Karın bölgeniz steril bir çözelti ile temizlenecektir.
 • İlaçları ve sıvıları iletmek için kolunuzdaki bir damara intravenöz (IV) bir katater yerleştirilecektir.

 

Prosedür sırasında

Anestezi aldıktan sonra cerrahınız karnınızda (karnınızda) dört veya beş küçük cerrahi kesik (kesik) yapacaktır. Cerrahi robotun kollarına takılan ince cerrahi aletler ve küçük ışıklı kamera bu insizyonlarla karına yerleştirilir. Cerrah, bilgisayar konsolunda otururken robot kolların, cerrahi aletlerin ve kameranın hassas hareketini kontrol eder. Ameliyat ekibinin üyeleri, robotik aletleri değiştirmek ve gerektiğinde cerraha başka yardım sağlamak için ameliyat masasının yanında durur.  Cerrahınız uterusu genellikle bebek doğururken olduğu gibi vajinadan çıkarır. Bazı durumlarda, uterus karnınızdaki küçük insizyonlardan çıkarılır.  Bir anestezi uzmanı ameliyat boyunca anestezinizi ve yaşamsal bulgularınızı izler .

 

Robotik destekli histerektomi ne kadar sürede tamamlanır?

Robotik destekli histerektominin, cerraha ve ameliyatın karmaşıklığına bağlı olarak tamamlanması bir ila dört saat sürer.

 

Robotik destekli histerektomi ile tipik iyileşme süresi nedir?

Robotik histerektomi yatarak tedavi yöntemidir. Bir gece hastanede kalabilirsiniz, ancak bazı kadınlar aynı gün taburcu olabilirler. Ertesi gün hafif düzenli aktivitelere dönebilirsiniz (yürüme, yemek yeme, merdiven çıkma). Doktorunuzun takdirine bağlı olarak yaklaşık bir hafta veya daha kısa bir sürede araç kullanabilir ve yaklaşık dört ila altı hafta içinde egzersiz yapmaya geri dönebilirsiniz. Doktorunuz ilerlemenizi gözden geçirecek ve normal faaliyetlerinize ne zaman dönebileceğinizi söyleyecektir.

Robotik Histerektomi

Geleneksel açık cerrahiye kıyasla hastalar için robot yardımlı cerrahinin avantajları nelerdir?

Geleneksel açık cerrahiyle karşılaştırıldığında, robot destekli cerrahinin faydaları şunları içerebilir:

 • Ameliyat sırasında daha az kan kaybı
 • Daha az yara izi ile daha küçük insizyonlar. Ameliyat, büyük açık cerrahi insizyonu yerine küçük insizyonlarla yapılır.
 • Ameliyat sonrası daha az ağrı
 • Azalan enfeksiyon riski
 • Daha kısa hastanede kalış süresi
 • Daha kısa iyileşme süresi ve önceki faaliyetlere daha hızlı geri dönüş. Normal aktivitelere, hissettiğiniz anda genellikle devam edebilirsiniz.

Robotik histerektominin riskleri nelerdir?

Robot yardımlı histerektomi, bir cerrah tarafından yapılan geleneksel açık histerektomi gibi diğer histerektomi yöntemlerine kıyasla daha fazla zaman alır. Daha uzun ameliyatlar komplikasyon riskinizi artırabilir.

Herhangi bir cerrahi prosedür gibi, robotik histerektomide bazı riskler taşır:

 • Kanama
 • İdrar kesesi ve yakındaki diğer organlarda hasar
 • Enfeksiyon
 • Anesteziye bağlı sorunlar
 • Bacaklarda oluşan ve akciğerlerinize gidebilen kan pıhtıları

Robotik histerektomi geçiren insanlar için prognoz (gelecek) nedir?

Çoğu kadın, geleneksel histerektomilere kıyasla robotik histerektomiden daha kısa sürede ve daha az ağrı ile iyileşir. Kesiler küçük olduğu için insanlar günlük aktivitelerine daha çabuk dönebilirler. Rahim ağzı kanseri için histerektomi hariç, robotik cerrahi sonuçları kısa iyileşme ile açık cerrahi kadar iyidir. Kansere bağlı sonuçlar önemli ölçüde daha kötü olduğu için rahim ağzı kanseri için yapılan histerektomiler için robotik cerrahi önerilmez.

Doktorumu ne zaman aramalıyım?

Robot yardımlı histerektomi yapılmışsa ve artan ağrı, kanama veya ateş gibi herhangi bir komplikasyon belirtisi geliştirirseniz, derhal doktorunuza başvurun.

Robotik histerektomi herkes için değildir. Doktorunuz, tanı ve ihtiyaçlarınız ve kişisel sağlık durumunuza göre prosedürün sizin için doğru olup olmadığını belirler. Örneğin, toplam sedasyonu önleyecek kalp veya akciğer rahatsızlığınız varsa, robot yardımlı ameliyat bir seçenek olmaz.


Hüseyin Cengiz - DoktorTakvimi.com

Please publish modules in offcanvas position.