Vajinismus

Vajinismus, vajinaya açılan kasların etrafındaki kasların gerilmesi ile meydana gelen bir durumdur. Penis, tampon veya tıbbi cihaz gibi vajinaya bir şey konulacaksa kaslar gerilir. Vajinismus seks sırasında ağrıya neden olur. Pelvik muayene sırasında da ağrı yapabilir.

Vajinismus, bir kadının seks veya pelvik muayenelerden endişe duyması veya geçmişte bunlardan herhangi biriyle kötü bir deneyim yaşaması halinde ortaya çıkabilir. Vajinada bir enfeksiyonu veya başka bir tıbbi durumu varsa da olabilir.

vajinismus

 

Vajinismusun belirtileri nelerdir?

Vajinismusun ana belirtisi; penis, parmak, tampon veya tıbbi cihaz gibi vajinaya bir şey sokulduğunda ağrıdır. Bazen ağrı o kadar kötü olur ki vajinaya hiçbir şey giremez.

Vajinismus anatomisi

 

Bir doktor veya hemşire görmeli miyim?

Cinsel ilişki sırasında ağrı sorunu yaşıyorsanız doktorunuzu veya hemşirenizi görün. Pelvik muayene sırasında ağrı hissederseniz veya ağrı muayeneye devam etmenizi hatta başlamanızı engelleyecek kadar kötüyse, ne zaman hissettiğinizi ve ağrının nerede olduğunu doktora veya hemşireye bildirin.

 

Vajinismus için bir test var mı?

Hayır. Spesifik bir test yoktur. Doktorunuz veya hemşireniz, belirtilerinizi öğrenip muayene yaparak vajinanızın açıklığının çevresindeki kasların sıkılaştığını hissedebilir.

 

Vajinismus nasıl tedavi edilir?

Tedaviler şunları içerir:

  • Enfeksiyon veya cilt tahrişi gibi ağrıya neden olan her türlü tıbbi durum için tedavi
  • Kasları gevşetmek için egzersizler
  • Vajinanızın etrafındaki kasları gevşetmek için fizik tedavi
  • Vajinanıza yerleştirdiğiniz "dilatör(genişletici)" adı verilen cihazlar. Bunlar, vajinada bir şeylere alışmanıza yardımcı olabilir. Dilatörleri kullanırken daha az ağrıya neden olacak şekilde uyuşturma ilacı kullanabilirsiniz.
  • Vajinal östrojen - Bu tedavi vajina yakınındaki dokuların kuruluğu veya incelmesi durumunda yardımcı olabilir. Menopoza girdiğinizde kuruluk problemi yaşayabilirsiniz. Vajinal östrojenler krem, tabletler veya esnek bir halka halinde olabilir.

Jinekolojik Hastalıklar

Hüseyin Cengiz - DoktorTakvimi.com

Please publish modules in offcanvas position.