Laparoskopi ile Sterilizasyon

Kadınlar neden laparoskopi ile sterilizasyonu seçiyor?

Laparoskopi ile sterilizasyon (kısırlaştırma) nedir?

Laparoskopi ile sterilizasyon, kadınlar için kalıcı doğum kontrolü sağlayan cerrahi bir prosedürdür. Kadın sterilizasyonu, fallop tüplerinin tıkanmasını veya çıkarılmasını içerir. Gelişmiş toplumlarda çiftlerin yaklaşık %24'ü doğum kontrol yöntemi olarak cerrahi sterilizasyonu seçmektedir.

Fallop tüpleri uterusun her iki tarafındadır ve yumurtalıklara doğru uzanır. Yumurtalıklardan yumurta alırlar ve onları uterusa taşırlar. Fallop tüpleri kapatıldıktan veya çıkarıldıktan sonra, erkeğe ait spermleri artık yumurtaya ulaşamaz.

Laparoskopi ile Sterilizasyon

 

Laparoskopi, göbek içerisine küçük bir kesi yaparak tüpün ligasyonunu veya tüpün çıkarılmasını tamamlamasını sağlar. Bu daha küçük kesi ameliyat sonrası iyileşme süresini ve komplikasyon riskini azaltır. (laparoskopi yani kapalı ameliyatla ilgili yazımı web sitemde ve YouTube Kanalımda  bulabilirsiniz) Çoğu durumda, kadınlar laparoskopiden sonraki aynı gün taburcu edilirler.

 

Laparoskopi ile Sterilizasyon

 

Sterilizasyona  hazır mıyım?

Bir kadın laparoskopi ile sterilizasyona girme kararını dikkatlice tartmalıdır. Bu prosedür bazı kadınlarda başarılı bir şekilde tersine çevrilmiş olmasına rağmen, prosedür kalıcı doğurganlık kaybı üretmeyi amaçlamaktadır. Gelecekte çocuk yapmayı istemediğinizden emin olmanız gerekir.

Hala çocuk isteyip istemediklerinden emin olmayan kadınlar; doğum kontrol hapları, intrauterin bir cihaz (RİA) veya bir bariyer yöntemi (diyafram gibi) geri dönüşümlü bir doğum kontrol yöntemi seçmelidir. Bu alternatifleri doktorunuzla tartışın.

Eşiniz ayrıca vazektomiye, spermleri taşıyan bir tüp olan vas deferens'in kesilmesini ve bağlanmasını içeren bir erkek sterilizasyon yöntemi kullanmayı düşünebilir .

Laparoskopi ile Sterilizasyon

 

Kadınlar neden laparoskopi ile sterilizasyonu seçiyor?

Artık çocuk istemeyen kadınlar için laparoskopi ile sterilizasyon güvenli ve rahat bir doğum kontrol şekli sağlar. Tamamlandığında, hamileliği önlemek için başka bir adım gerekmez.

Bununla birlikte, laparoskopi bazı kadınlar için uygun olmayabilir. Bu durumlarda, tubal ligasyon veya çıkarma, daha büyük bir karın insizyonu ve hastanede bir veya iki gün iyileşme gerektiren daha kapsamlı bir ameliyat olan laparotomi ile yapılabilir.

 

Laparoskopi ile sterilizasyondan sonra menopozdan girecek miyim?

Tubal ligasyon veya çıkarma, bir kadının adet döngüsünü değiştirmez veya menopoza neden olmaz .

 

Laparoskopi ile sterilizasyon nasıl yapılır?

Elinizdeki veya kolunuza bir damar yolu açılır. Ameliyat sırasında kaslarınızı gevşetmek ve ağrıyı önlemek için buradan genel anestezi verilecektir. Anestezi başladıktan sonra ameliyat olacaksınız ve enfeksiyonu önlemek için cildinize antiseptik uygulanacaktır.  Daha sonra göbek yakınına veya içine küçük bir kesi yapılır. Bir bir kalemin genişliği kadar olan laparoskop, ince bir görüntüleme tüpü bu insizyondan geçirilir ve organların daha kolay görülmesi için karın gazla şişirilir.

Fallop tüplerini kavramak, yakalamak için özel bir cihaz ikinci küçük bir kesi içine sokulur. Fallop tüpleri iki yoldan biriyle mühürlenir:

 • Tüpleri yakan bir elektrik akımı ile (elektrokoagülasyon)
 • Tüplerin üzerine yerleştirilmiş bir bant veya klips ile. Bazı durumlarda, tüpleri rahim ve yumurtalıklardan ayırmak için bir cihaz kullanılır, 3. bir delik açılır ve tüpler vücuttan çıkarılır.

Fallop tüpleri kapatıldıktan veya çıkarıldıktan sonra, laparoskop ve kavrama cihazı çıkarılır ve insizyonların üzerine küçük bir bandaj uygulanır.

 

Laparoskopi ile Sterilizasyon

 

Prosedür için nasıl hazırlanırım?

İşlemden önce:

 • Ameliyattan önceki gece yarısından sonra yemek yemeyin, su (su dahil) veya sigara içmeyin.
 • Ameliyat günü alçak topuklu ayakkabılar giyin. Anesteziden uykulu ve ayaklarınızda dengesizlik hissedebilirsiniz.
 • Takı takmayın.
 • Bol kıyafetler giyin. Ameliyattan sonra biraz karın hassasiyetiniz ve kramplarınız olacak.
 • Hijyenik ped getirin. Ameliyattan sonra biraz vajinal kanamanız olabilir.
 • Ameliyattan önce en az bir parmak ojesiz olsun.

İşlemden sonra ne beklemeliyim ?

Evde iyileşme:

 • Ameliyattan sonra alkol içmeyin ve en az 24 saat araba kullanmayın.
 • Ameliyattan sonra istediğiniz zaman duş alabilirsiniz. Ameliyattan iki hafta sonra küvet banyo yapabilir veya yüzebilirsiniz.
 • Ameliyattan sonraki sabah bandajı çıkarabilirsiniz.
 • Hastalar ameliyattan üç gün sonra işe dönebilirler. (Sizi işten alıkoyan bir doktorun raporuna ihtiyacınız varsa, lütfen ameliyat gününden önce bu durumu bildirin.)

İşlem sonrası olabilecek rahatsızlıklar

 • Karnınız ameliyattan birkaç gün sonra şişebilir. Ağrıyı hafifletmek için Parol alınabilir.
 • Birkaç gün boyunca boğaz ağrınız olabilir. Boğaz pastili kullanmayı deneyin.
 • Hafif bulantı olabilir. Ameliyat günü hafif bir akşam yemeği yemeyi deneyin. Çay, çorba, tost veya kraker bulantıyı hafifletebilir.
 • Karındaki gaz, ameliyattan sonra 24 ila 72 saat boyunca boyun, omuz ve göğüste rahatsızlığa neden olabilir. Sıcak bir duş almayı, bir ısıtma yastığı kullanmayı veya yürümeyi deneyin.

 

Vajinal kanama ve adet kanaması

Ameliyattan bir ay sonrasına kadar vajinal kanama normaldir. 4-6 hafta sonra adet döngünüz haline düzenine döner. Normal döngünüz döndüğünde, ilk iki ila üç döngü için normalden daha ağır kanama ve daha fazla rahatsızlık hissedebilirsiniz.

 

Sterilizasyon sonrası cinsel aktivite

Ameliyattan bir hafta sonra cinsel aktiviteye devam edebilirsiniz.

 

Laparoskopi ile sterilizasyon sonrası iyileşme nasıldır?

Ameliyattan sonra hastalar iyileşme odasında kalırlar ve olası komplikasyonlar açısında gözlenirler. Hastalara evlerinde iyileşme talimatları anlatıldıktan sonra taburcu edilirler.

 

Laparoskopi ile sterilizasyondan sonra doktoruma ne zaman başvurmalıyım?

Hastalardan iki ila sekiz hafta içinde takip randevusu için doktorlarını görmeleri istenir.

Aşağıdakilerden herhangi birini yaşarsanız derhal doktorunuza başvurun:

 • 24 saatten fazla süren bulantı ve kusma
 • 24 saatten fazla süreyle 38 derece üzerindeki ateş
 • Kesi çevresinde kızarıklık, şişme, akıntı veya kanama
 • Ameliyatın ilk gününden sonra olan ağır kanama

Hüseyin Cengiz - DoktorTakvimi.com

Please publish modules in offcanvas position.