Mini Askı (minisling) Ameliyatı

Stres tipi idrar kaçırma, kişinin öksürük, gülme, hapşırma veya karın içi basıncını arttırıcı herhangi bir durumda idrar kaçırmasıdır. İdrar kaçırmada en sık görülen tiptir ve özellikle doğum yapmış kadınlar arasında en sık görülen tiptir.

Özellikle pelvik kas ve dokuları zayıflayan; idrar torbası ve idrar kanalının destek yapısı bozulan kişilerde gözlemlenir. İdrar torbası ve idrar kanalının (üretra) altına yama/meş desteği ile bu bozulan yapıyı onarmaya çalışırız. Çok çeşitli yamalar, çeşitli iğne veya kanca teknikleri ile yerleştirilir. Hastaya göre cerrahinin tekniğini belirleriz. Bunlardan en yeni ve güncel olanı Mini-askı yöntemleridir.

Artan teknoloji ve gelişmelerle beraber 2000 yıllaın başında ilk mini-askılar idrar kaçırma tedavisinde kullanılmaya başlandı. Bu mini askılar tek küçük 1.5-2 cm’lik bir kesiden yapıldığı için, beraberinde daha az travmatik bir süreç meydana getirdi. Klasik iğne ameliyatlarında ki gibi (TOT/TVT:  web sitesinde bu ameliyatların detaylarını bulabilirsiniz); iğne veya kanca kullanımı belirgin şekilde azaldı, körlemesine geçilen iğnelerin kullanımı neredeyse sıfırlandı. Ayrıca en önemlisi; kullanılan yamanın uzunluğu azaldı ve 6 cm’e kadar küçüldü. Yani hastaya uygulanan yama yani yabancı cisim çok küçüldü. Tüm bu avantajları ile beraber, klasik ameliyatların başarısından ödün vermeden, çok az komplikasyon oranları ile idrar kaçırma tedavisinde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. 

 

İdrar Kaçırma Tedavisinde Mini-Askı Yöntemi

 

Mini-askıların avantajları nelerdir?

  • Dramatik komplikasyonlar çok daha azdır
  • Lokal anestezi altında yapılabilir
  • Daha az yabancı cisim (meş materyali) kullanılır

Mini-askı kim neden tercih edilir?

  • İdrar kaçıranlar
  • İğne ve kanca kullanmaktan kaçınılan hastalar
  • Daha şişman, ameliyatta kanama riski olan, daha önceden tekrarlayan ameliyatları olanlar
  • Genel veya spinal anestezi yapılamayacak kadar ek hastalığı olanlar

İdrar Kaçırma Tedavisinde Mini-Askı Yöntemi

 


Hüseyin Cengiz - DoktorTakvimi.com

Please publish modules in offcanvas position.