Bebeğinizin Cinsiyetini Seçebilir Misiniz?

BLOG

Shettles Yöntemini Anlama

Bir erkek ya da kız bebeğe hamile kalma olasılığının yaklaşık %50-50 olduğunu duymuş olabilirsiniz. Ama bebeğinizin cinsiyeti söz konusu olduğunda olasılıkları etkilemenin mümkün olup olmadığını hiç merak ettiniz mi?

👉 VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLA

xxxx

 

İnsanlar binlerce yıldır bebeklerinin cinsiyetini heyecanla beklemekte hatta manüple edebilmek için bazı yöntemler uygulamaya çalışmışlardır. Döneme, topluma, kültüre göre erkek veya kız bebek arzusu ağır basabilir. Bunun aksine, bazı toplumlarda insanlar bebeklerin doğmadan önce cinsiyetini öğrenmeyi tercih etmezler.

 Bebeğinizin Cinsiyetini Seçebilir Misiniz?

 

Belki de - ve bu fikri destekleyecek bir bilim var. Bazı çiftler Shettles yöntemini denerler. Bu yöntem, bir erkek ya da kız çocuğa gebe kalmak için ne zaman ve nasıl cinsel ilişkiye girileceğini anlatır.

Bu teoriye girelim!

Shettles, araştırmasında, tüm bu faktörleri dikkate alan bir yöntem geliştirdi. Tahmin edebileceğiniz gibi, bu bilgiler yüksek talep görüyordu.

 

Gebe kalma sırasında cinsiyet nasıl belirlenir?

Bebeğinizin cinsiyeti, spermin yumurta ile buluştuğu anda en temel şekilde belirlenir. Bir kadının yumurtaları genetik olarak dişi X kromozomu ile kodlanır. Erkekler ise boşalma sırasında milyonlarca sperm üretir. Bu spermlerin kabaca yarısı X kromozomu ile kodlanabilirken diğer yarısı Y kromozomunu taşıyabilir.

Bebeğinizin Cinsiyetini Seçebilir Misiniz?

Yumurtayı dölleyen sperm Y kromozomunu taşırsa, ortaya çıkan bebek muhtemelen bir erkek olmakla ilişkilendirdiğimiz XY olur. Yumurtayı dölleyen sperm X kromozomunu taşıyorsa, ortaya çıkan bebek muhtemelen XX, yani bir kız anlamına gelir.

Shettles, farklılıklarını gözlemlemek için sperm hücrelerini inceledi. Gözlemlerine dayanarak ‘’Y’’ erkek spermin daha hafif, daha küçük ve yuvarlak başlı olduğunu ifade etti. Diğer yandan, ‘’X’’ (dişi) spermleri daha ağır, daha büyüktür ve oval şekilli kafalara sahiptir diye raporladı.  

 

Bebeğinizin Cinsiyetini Seçebilir Misiniz?

 

Shettles; erkek çocukları olan, adamlarda ‘’Y’’ kromozumu taşıyan spermlerin daha fazla olduğunu, kız bebeğe sahip erkeklerin ise daha çok ‘’X’’ kromozomu taşıyan spermlere sahip olduğunu iddia etti.

 

Shettles yöntemi nedir?

Shettles yöntemi 1960'lardan beri var. Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşayan bir doktor olan Landrum B. Shettles tarafından geliştirilmiştir.

 

Landrum B. Shettles

 

Shettles, spermin yumurtaya ilk ulaşması üzerinde neyin etkisi olabileceğini belirlemek için sperm, cinsel ilişkinin zamanlaması ve cinsel pozisyon ve vücut sıvılarının pH'sı gibi diğer faktörleri incelemiş. Sonuçta, yumurtayı dölleyen sperm nihayetinde bebeğin cinsiyetini belirleyen şeydir. 

 

İdeal erkek / kız koşulları

Shettles, fiziksel farklılıklara ek olarak, erkek sperminin (Y) rahim ağzı ve rahim içi gibi alkalin ortamlarda daha hızlı yüzmeye meyilli olduğuna inanıyordu ve dişi spermleri (X), vajinal kanalın asidik koşullarında daha uzun süre hayatta kalma eğilimindedir. Yani X kromozomu taşıyan spermler daha dayanıklıdırlar.

 

Bebeğinizin Cinsiyetini Seçebilir Misiniz?

 

Sonuç olarak, bir kızı veya çocuğu Shettles yöntemiyle gebe bırakmanın gerçek yöntemi, erkek veya dişi spermleri desteklemeye yardımcı olan zamanlama ve çevresel koşullarla belirlenir.

 

Shettles yöntemi ile bir çocuk için nasıl denenir?

Shettles'e göre, yumurtlama zamanına yakın veya hatta hemen sonraki döneme denk getirilen sekste, bir erkek bebek sahibi olma ihtimali artar. Shettles, bir erkek çocuğu isteyen çiftlerin adet dönemi ile yumurtlamadan önceki günler arasında cinsel ilişkiden kaçınmaları gerektiğini açıklar. Ancak elbette bunu uygulayabilmek için Kadınların yumurtlama zamanı bilinmelidir.

 

Bebeğinizin Cinsiyetini Seçebilir Misiniz?

 

Bunun yerine, erkek çocuk için yumurtlamanın olduğu gün ve 2 ila 3 gün sonra seks yapmalısınız. Yöntem, bir erkek çocuğa gebe bırakmak için ideal pozisyonun, spermin servikse olabildiğince yakın depolanmasına izin veren pozisyon olduğunu iddia ediyor. Shettles tarafından önerilen pozisyon, erkeğin arkada olduğu pozisyondur, bu da en derin penetrasyona izin verir.

 

Bebeğinizin Cinsiyetini Seçebilir Misiniz?

 

Douching (vajinanın içini yıkama),  Shettles tarafından yapılan bir başka öneridir. Teori, erkek spermin (Y) daha alkali ortamı sevdiği prensibine dayanır. 1 litre su ile karıştırılmış 2 yemek kaşığı karbonatla çiftleşmenin etkili olabileceği söyleniyor. Bununla birlikte, Shettles her zamanlanmış ilişkiden önce çiftlerin kullanılması gerektiğini açıklar.

 

Bebeğinizin Cinsiyetini Seçebilir Misiniz?

 

Ancak Douching'i denemeden önce doktorunuzla konuşun, çünkü genellikle önerilmez. Douching vajinadaki flora dengesini değiştirebilir ve enfeksiyona yol açabilir. Kısırlığa yol açabilen pelvik inflamatuar hastalık gibi daha ciddi sağlık sorunlarına bile yol açabilir. Ben hastalarıma kesinlikle önermiyorum.

Orgazmın zamanlaması bile bir husustur. Shettles, çiftlerde önce kadın orgazmı teşvik edilir. Bu neden önemli? Sperm alkali ortamda daha fazla canlı kalır. Yani, bir kadın önce orgazm olursa, vücut salgıları daha alkali olabilir iddiası vardır. Yani erkek boşalmadan önce kadın orgazma olmalı der Shettles. Böylelikle daha kırılgan olan erkek sperm (Y) yumurtaya daha rahat ulaşır.

 

Shettles yöntemi ile bir kız bebek denemesi nasıl yapılır?

Tavsiye temelde tam tersidir.

Bir kız bebeğe ulaşmak için Shettles, adet döngüsünün başlarında cinsel ilişkiye girilmesini ve yumurtlamadan hemen önceki ve sonraki günlerde kaçınılması gerektiğini söylüyor. 

 

Bebeğinizin Cinsiyetini Seçebilir Misiniz?

 

Bu, çiftlerin menstrüasyondan sonraki günlerde seks yapmaları ve daha sonra yumurtlamadan en az 3 gün önce durmaları gerektiği anlamına gelir.  Shettles'e göre, bir kız bebek için en iyi cinsel pozisyon, sığ penetrasyona izin veren pozisyondur. Bu, Shettles'in spermin vajinanın asidik ortamında daha fazla seyahat etmesini ve X spermini tercih edeceğini söylediği misyoner pozisyon veya yüz yüze seks anlamına gelir.

 

Bebeğinizin Cinsiyetini Seçebilir Misiniz?

 

Kız bebek için, vajinayı daha fazla asitleştirmek ve X spermini tercih etmek için Shettles, 2 yemek kaşığı beyaz sirkeden yapılmış bir duş ve 1/4 litre su kullanılabileceğini önermektedir. Yine, çiftlere vajen yıkama girişiminin her seks yaptığında kullanmaları önerilir. Mutlaka, bu özel duşu denemeden önce doktorunuzla konuşun. Hatta ülkemizde bu amaçla limon kullanıldığını da işittik. Ancak ben kesinlikle vajinal duş bu amaçlarla önermem.

Orgazm ne olacak? Çevreye daha fazla alkalinite eklemekten kaçınmak için, bir kadının erkek boşalıncaya kadar orgazmdan kaçınmaya çalışmalıdır. Yani Shettles’a göre kız bebek için erkekler, kadın orgazm olmadan vajene boşalmalıdır. 

 

Shettles yöntemi işe yarıyor mu?

Bu yöntemin işe yaradığını söyleyecek çok sayıda insan bulabilirsiniz, ancak bilim bunu destekliyor mu? Shettles kendi kitabında bu yöntemin %75 işe yaradığını iddia ediyor.

Bu bir vaka çalışması bir yana, Shettles kitabında; kız çocuk isteyenler için %75, erkek çocuk için %80 başarı oranı olduğunu iddia ediyor.

 

Bebeğinizin Cinsiyetini Seçebilir Misiniz?

 

Bununla birlikte, tüm araştırmacılar bu hipotezin doğru olduğu konusunda hemfikir değildir. Shettles methodu bilimsel olarak kanıtlanamadı.  2001’de yapılan bilimsel araştırma, X ve Y spermlerinin farklı olmadığını kanıtladı. Bu çalışmadan sonra; Shettles metodunun tüm ana fikri tarihe karışmış oldu.

Diğer bir efsane; diette potasyumu fazla alırsanız, oğlunuz olursa efsanesidir. Böyle bir bilimsel çalışma yapıldı. Ancak bu çalışmanın da kanıt düzeyi çok düşüktür.

Diğer bir masalsı efsane; eğer öksürük şurubu gibi ekspektoranları içerseniz; servikal mukus daha sıvılaşır ve işler Y spermler için daha kolaylaşır.

Bugün için yukarıda sayılan metodların hiç biri kanıtlanmadı ve bilimsel değildir. Şu anda, bebeğinizin cinsiyetini seçmenin tek garantili yolu, bazen in vitro fertilizasyon (IVF) döngülerinin bir parçası olarak yapılan bir test olan preimplantasyon genetik tanı (PGD) 'dır.

Hamile kalmak istiyorsanız, her gün, özellikle yumurtlama döneminde seks yapmanızı önerilir. Çabalarınız bir yıldan sonra hamilelikle sonuçlanmazsa (35 yaşından büyükseniz daha erken) doktorunuzdan randevu alın. Shettles yöntemini denemek mutlaka zarar vermez - ancak hamile kalma sürecinin biraz daha uzun sürmesine neden olabilir. Ayrıca çabalarınız boşa gidebilir. Bu duruma da mental olarak hazır olmalısınız. Ailelere; bebeğin cinsiyetinden çok, bebeğin sağlığına odaklanmalarını öneririm.

 

Resmi Gazetede yayınlanan ‘’ÜREMEYE YARDIMCI TEDAVİ UYGULAMALARI VE ÜREMEYE YARDIMCI TEDAVİ MERKEZLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK’’

ALTINCI BÖLÜM

Yasaklar ve Sorumluluklar ile Denetim ve İdarî Müeyyide

ÜYTE uygulamaları ile ilgili yasaklar

9. ‘’Cinsiyetle ilgili ciddi bir kalıtsal hastalıktan kaçma hali hariç, doğacak çocuğun cinsiyetini belirleme amaçlı gonad ve/veya embriyo seçimi ve transferi yapılamaz. Bu durumun tespiti halinde merkezin ruhsatı / izin belgesi ve merkez ÜYTE ünite sorumlusunun sertifikası iptal edilir.’’


dr {@} huseyincengiz.com

Medical Park Florya Hastanesi
Beşyol, Florya, Akasya Sk. No:4 D:1, 34295
Küçükçekmece / İstanbul

Hüseyin Cengiz - DoktorTakvimi.com

Please publish modules in offcanvas position.