Hamilelikte Cep Telefonu Kullanımı Güvenli mi?

BLOG

Bu makalede size

 • Hamilelik sırasında cep telefonu kullanmak güvenli midir?
 • Hamilelik sürecinde cep telefonu kullanımı ile ilgili araştırmalar ne söylüyor?
 • Hamilelikte Cep Telefonlarını Aşırı kullanımın etkisi
 • Cep telefonu kullanımını sınırlandırmak için ip uçları

gibi konulardan bahsetmek istiyorum.

Hamilelik, bir kadının hem kendisinin hem de çocuğunun sağlığı için ekstra güvenlik önlemler alması gereken hassas bir dönemdir. Şimdiye kadar hamileliğiniz sırasında neden sağlıklı beslenmeniz ve abur cuburu kesmeniz gerektiğinin öneminin biliyoruz.

 

Hamilelikte Cep Telefonu Kullanımı Güvenli mi?

 

Günlük hayatınızın birer parçası olan ufak şeylerin de size hamilelik sürecinizde zarar verebileceğini düşündünüz mü?

Cep telefonları, bilgisayarlar ve kablosuz yönlendiricilerden yayılan radyasyonlar hamileliğinizi etkiler.

Hamile bir kadın kesinlikle tam olarak saptamayacağımız bir çok çevresel faktörden etkilenebilir.  Akıllı telefonlar, wifi yönlendiricileri gibi radyasyon yayan elektronik cihazların kullanımı son dönemlerde önemli derecede arttı. Bu bize hamile bir kadının bir cep telefonu kullanmasa bile çok büyük ölçüde radyasyona maruz kaldığını gösteriyor.

Araştırmacılar radyo dalgaları yayan cep telefonlarının – iyonize olmamış elektromanyetik radyasyon tipi- anne ve büyüyen fetüs sağlığına muhtemel bir etkisi olmadığını savunmakta. Ancak, bazı çalışmalar uzun süreli cep telefonu kullanımının insomniyayı tetiklediğini, kemik yoğunluğunu ve beyin fonksiyonlarını azalttığını göstermektedir. Bununla beraber, az ve limitli ölçüde mobil radyasyona maruz kalmak sağlığınız için çok zararlı olmayabilir. Bu yüzden hamilelik boyunca cep telefonlarına limitli olarak maruz kalmak akla yatkın geliyor. Ancak hala bilimsel olarak kanıtlanamamış durumda.

 

Hamilelikte cep telefonu kullanmak güvenli midir?

Cep telefonları iyonize olmayan bir çeşit elektro manyetik radyasyon yayarlar. Bu yayılmalar genellikle düşük seviyeli enerji dalgalarıdır ki bunlar insan dokularına çok derin yayılmamakla beraber gözlerinize zarar verir. Cep telefonları genellikle yaydıkları radyasyon frekansı olarak derecelendirilir. Bu derecelendirme SAR (Özgül soğurma oranı) olarak bilinir. Özgül soğurma oranı size belirli bir cep telefonun insan vücuduna yaydığı radyasyon miktarını anlatır. Bu değer telefondan telefona; modelden modele ve hatta markadan markaya değişiklik gösterebilir.

 

Hamilelikte Cep Telefonu Kullanımı Güvenli mi?

 

Bir telefonun SAR değeri ne kadar yüksekse vücuda yaydığı radyasyon da o kadar fazladır. Hamilelik döneminde büyük miktarda radyasyon yayılımına sebep olan sürekli cep telefonu kullanımı beyin aktivitelerinizi engelleyebilir, uyku düzeninizi etkileyebilir, yorgunluğa sebep olabilir ve hafızanızı zayıflatabilir.

Cep telefonu kullanımının ciddi sağlık sorunlarına yol açıp açmadığını belirlemek için sayısız çalışma yürütüldü. Ancak hiç bir çalışma kısa sürekli cep telefonu kullanımının sağlığa olumsuz bir etkisi olduğunu kanıtlayamadı. Ancak, yine de hamilelik döneminde aşırı dikkatli olmak gerekiyor.

 

Hamilelikte cep telefonu kullanımı konusunda araştırmalar ne söylüyor?

Hamilelikte cep telefonu kullanımının etkilerini anlamak için araştırmamalar yürütüldü. Yale Üniversitesi'ndeki bilim adamları tarafından yapılan araştırmaya göre, radyasyonun fetüsü nasıl etkileyebileceğini gözlemlemek için hamile farelerin kafeslerine cep telefonları bağlandı.

Fareler doğduğunda, cep telefonu radyasyonuna maruz kalan farelerin, sürekli olarak ADHD’ dekine benzer davranış problemleri olan bebekler doğurduğu gözlenmiştir. Bununla birlikte, bu araştırma da kesin değildir, çünkü insan bedeni daha büyüktür ve telefonlarını 7/24 kullanmayacaktır. 2017’ de Barselona'da 80.000'den fazla anne-çocuk çifti içeren yapılan bir araştırmada, telefonlarında daha fazla zaman geçiren ebeveynlerin, özellikle hiperaktivite ile ilgili davranışsal ve duygusal sorunları olan çocuklara sahip olmaları gerektiği sonucuna vardı. Ancak, bunun cep telefonu radyasyonundansa, ebeveynlerin çocukları ile onların zihinsel ve duygusal öz değerlerini arttıracak kaliteli zaman geçirmelerinin daha çok ilgisi var.

Bugüne kadar bu alanda yapılan araştırmalar çoğunlukla kısıtlı ve hayvan testleri ile sınırlıydı. Ancak, hamilelik sırasında cep telefonu kullanımının tehlikeli olması ile ilgili mutlak bir kesinliğe ulaşılmadı. Ama yine de hala endişe duyuyorsanız, hamilelik sırasında cep telefonu kullanımı konusunda bazı önlemler almanızda bir sakınca yok.

 

Cep telefonunuzu aşırı kullanmayaınız!

 

Hamilelikte cep telefonlarını aşırı kullanımın etkisi

Hamilelik sırasında cep telefonlarının aşırı kullanımı sizi ve bebeğinizi aşağıdaki şekillerde etkileyebilir:

 • Hamilelik sırasında cep telefonlarının uzun süre kullanımı çocuğunuzun hiperaktivite gibi davranışsal problemler yaşama riskini arttırır
 • Hamilelik sırasında yüksek oranda radyasyona maruz kalma, hamile bir kadının beyin aktivitesini değiştirebilir; yorgunluk, kaygı, hafıza kaybı ve uyku bozukluklarına neden olur.
 • Hamilelik sırasında radyo dalgalarına sürekli maruz kalmak, insan vücudundaki hücresel reseptörleri bile etkileyebilir, ve muhtemelen kanser riskini artıran kontrolsüz sonuçların bir kuvvetini başlatabilir. Bununla birlikte, bu konularda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Cep telefonu kullanımını sınırlamak için İpuçları

Cep telefonu radyasyonun kötü etkileri hamilelik sırasında bir endişe kaynağıdır.

Birçok uzman aşırı cep telefonu kullanımının bebekte birkaç davranışsal ve duygusal probleme yol açtığına inanmaktadır. Bu yüzden hamilelik sırasında cep telefonu kullanımını sınırlandırmanız gerekmektedir. Cep telefonu kullanımını sınırlandırmak için bazı yararlı ipuçları:

 • Cep telefonunu mümkün olduğunca kullanmamaya çalışın. Sabit hat gibi alternatif araçları tercih edin.
 • Bebeğinizi olası zararlarından korumak için cep telefonunuzu karnınıza yakın cebinize koymaktan kaçının.
 • Uyurken cep telefonunuzu yastığınızın altına veya başınızın yanına koymaktan kaçının. Cep telefonunuzun yatağınızdan güvenli bir mesafede durduğundan emin olun.
 • Eğer mümkünse geceleri cep telefonunuzu kapatın
 • Gece uyuduktan sonra ya da cep telefonu radyasyonuna maruz kalmayı azaltmak gerekmediğinde WiFi'yi kapatmayı unutmayın.
 • Cep telefonunuzla uzun süren konuşmalar yapmamaya çalışın.
 • Cep telefonunuzda konuşurken ellerinizi serbest bırakın veya hoparlörde konuşun
 • Cep telefonunuzu güçlü sinyal aldığınız yerlerde kullanın. Daha güçlü bir sinyal, düşük bir SAR değeri anlamına gelir.
 • Vücut tarafından radyasyonun minimum emilimini sağlamak için SAR değeri düşük (belirli bir emilim oranı) olan bir cep telefonu seçin.

 

Hamilelik sırasında cep telefonu kullanımının tehlikeli olduğunu doğrulayan kesin bir kanıt yoktur. Ancak hamilelik sırasında mantıklı olmak en iyisidir. Güvenli bir hamilelik için cep telefonu kullanımınızı sınırlamanız gerekir.


dr {@} huseyincengiz.com

Medical Park Florya Hastanesi
Beşyol, Florya, Akasya Sk. No:4 D:1, 34295
Küçükçekmece / İstanbul

Hüseyin Cengiz - DoktorTakvimi.com

Please publish modules in offcanvas position.