Mutlu Hamilelik İçin İpuçları

BLOG

Hamilelik, herhangi bir kadının hayatının en güzel aşamalarından biridir. Çok özel bir dönemdir. Çok fazla pozitiflik, neşe ve umut getirir. Gebe kadınlar, zihin durumlarını etkileyen hormonal değişiklikler nedeniyle olumsuz duygular ve hatta depresyon riski altındadırlar. Aşırı endişe ve olumsuz duygular, hamile bir kadın ve bebeğinin sağlığı üzerinde fiziksel, zihinsel ve duygusal bir yük olmaya başlayabilir.

Her üç trimesterde de kendinizi olumlu ve mutlu tutmanız önemlidir. Bu doğrudan bebeğin gelişimini etkiler. Birçok çalışma, bir kadının hamilelik sırasında daha mutlu olduğunu, bebeğin zihinsel ve fiziksel sağlık zorluklarıyla karşılaşma olasılığını düşürdüğünü göstermektedir. Aynı zamanda çeşitli endişeler yaşayabileceğini bir zamandır. Bu nedenle, bu süre zarfında sadece pozitif enerjiyi kanalize etmek için tüm çabaların sarf edilmesini sağlamalısınız.

 

Mutlu Hamilelik İçin İpuçları

 

Bazı basit değişikliklerle mutlu bir hamileliğiniz olabilir.

Bunları denemenizi öneririm:

 

1. Akıllı telefonunuzu bir yere bırakın

Hamilelikte sağlık söz konusu olduğunda zaman “ya bana da olursa?” sorusu olacaktır, ancak aşırı bilgi yüklemesi yardımcı olmaz. Esas bilgilerinizi doktorunuzdan alın ve yalnızca bilmeniz gerekenler için internette arama yapın. Örneğin herşey yolundayken Google’da ‘’ Hamilelikte neler ters gidebilir’’ gibi bir arama yapmayın. Ne yazık ki, bunu yapana gebelerim oldu ve gebeliğin sonuna kadar stresli zamanlar yaşadılar.

 

2. Mükemmel olmaya çalışmayın

“Mükemmel anne diye bir olay yoktur,” Hata yapmak aslında iyi bir anne olmanın bir parçası. Her zaman yüzde 100 sağlıklı yemek (sabah bulantısına rağmen) yerine, kendinize bir mola verin ve elinizden gelenin en iyisini yapın. Mükemmellik arayışı, ebeveynlerin enerjisini ve keyfini emer ve onun ardından kızgınlık bırakır. Eğer çok darda kalırsanız bizimle görüşebilir, konuşabilir ve rahatlayabilrsiniz. Bizim işimiz sizin gebeliğinizin sağlıklı olmasını sağlamak kadar, sizin gebelik psikolojinizi de desteklemek.

 

3. Minnettar olun

Stres atmanın en iyi yollarından biri, beyindeki stres merkezlerini azalttığı için minnettarlığa odaklanmaktır. Düşünün o kadar çok insan var, çocuk isteyen, ama kısırlık problemi yaşayan. Bebeğinize, partnerinize minnettar olun ve her gün için minnettar olduğunuzu düşünün veya yazın.

 

4. Endişelenmeyi bırakın

Tüm bu endişe verici şeyler sadece stresinizi arttırmakla kalmaz, aynı zamanda endişenizi hayatınızın diğer alanlarına da aktarabilir. Endişe ayrıca fiziksel olarak size zarar verebilir, hamilelik ağrılarını daha da kötüleştirebilir.

 

5. Sağlıklı yaşayın

Hamilelik ilerledikçe, meydana gelen fiziksel ve hormonal değişiklikler nedeniyle uyuşukluk ve yorgunluk yaşamaya başlayacaksınız . Bu aşamaya girdikten sonra, sağlıklı bir yaşam tarzını sürdürmeye başlamanız önemlidir. Bu egzersiz yapmak, doğru yemek yemek ve zihinsel olarak uyanık olmak şeklinde olabilir. Tüm bunlar bebeğinizin gelişimini olumlu yönde etkileyeceğinden yaşam tarzınıza dahil edilmelidir. Sağlıklı ve sağlıklı bir diyet, bu önemli zamanda ihtiyacınız olan enerjiyi (fiziksel ve duygusal) sağlar. Egzersizin ruh halinizi artırabileceği kanıtlandı. Çoğu gün 30 dakika egzersiz en iyisidir, ancak spor salonuna gitmiyorsanız, tempolu bir yürüyüş bile yardımcı olabilir.

Yapılabilecek en iyi aktiviteler:

  • Yürüme
  • Yüzme
  • Yoga
  • Pilates

Ne kadar çok doğru yerseniz ve formda kalırsanız, sağlıklı ve mutlu düşünceler geliştirmeye o kadar çok başlayacaksınız. Sağlıklı bir yaşam sağlıklı bir zihin için yol açar!

 

6. Sevgiye odaklanın

Her zaman anı yaşamalı ve bebeğe odaklanmalısınız.  Stres hormonları bebeğinize aktarılabilir, bu yüzden ne kadar sevgi dolu duygu ve düşünceniz varsa o kadar iyidir.

 

7. Kendinizi Şımartın

Bu dönem, kendinizi şımartmak için mükemmel bir fırsat. Spa alanları ve masajların keyfini çıkarmalı, pedikür ve diğer vücut masajlarından faydalanabilirsiniz. Hamilelik sırasında size çok büyük keyif verecektir. Bununla birlikte, bütün bu şımartma olayının hamilelik sırasında güvenli olduğundan emin olun. Doktorunuza danışın. Doğru şekilde yapılırsa, doğum öncesi masajı rahatlamanıza, sırt ağrısını hafifletmenize, şişlikleri ve dolaşımı iyileştirmenize yardımcı olabilir. 

 

8. Rahatlayın ve meditasyon yapın

Yoga ve meditasyon seanslarına katılmak isteyebilirsiniz. Bu uygulamaların etkisi sizi genç, güçlü ve mutlu hissettireceğini düşünüyoruz. Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre, bir meditasyon programına katılan hamile kadınlarda stres ve endişenin azaldığı gözlemlendi. Meditasyon ayrıca dikkatinizi toplamınıza ve odaklamanıza yardımcı olabilir ve hatta sabah bulantısına bile yardımcı olabilir.

 

9. Olumsuz İnsanlardan Uzak Durun

Hamile kaldıktan sonra, herkesin siz ve bebeğinizle ilgili ne yapmanız gerektiği (veya kesinlikle yapmamanız) hakkında söyleyecek bir şeyleri var gibi olur. Ancak herkesin deneyimi ve bakış açısı farklıdır. Hamilelik, doğum ve bebeğinizle başa çıkma şekliniz kim olduğunuzdan, bulunduğunuz yerden ve inandığınız şeyden gelir. Bu nedenle, arkadaşlarınızdan, ailenizden ve diğer uzmanlardan tavsiye alırken; kız kardeşiniz, anneniz veya en iyi arkadaşınız için işe yarayanların sizin için işe yaramayabileceğini unutmayın (tam tersi de geçerlidir). Uzmanlar, profesyoneller veya yabancıların fikirleri vardır, ancak gündemleri de olabilir. Size mantıklı gelen tavsiyelere uyun. Diğer anneler sizi önemsediği için size tavsiyelerde bulunuyorlar olsa da, bu durum sizi strese sokabilir. Bununla başa çıkmanın en iyi yolu nedir? Kabul edin, “teşekkür ederim” deyin ve aileniz için kendi kararınızı verin. Önemli olan, sizin ve aileniz için neyin önemli olduğunu anlayarak duyduklarınızı filtreleyebilmektir.

 

10. ‘’Doğal’’ anne diye bir şey yoktur

Doğal bir doğum yapmayı veya ev yapımı bebek maması yapmayı umuyorsunuz, ancak olmayabilir. Kesinlikle bir plan yapın, ama esnek olun ve farklı bir sonucun da iyi olduğunu kabul edin. Bazı anne adayları, normal doğum yapmayı bir ölüm kalım başarı meselesi haline getiriyorlar, ancak durum gerçekte böyle değildir. Günün sonunda önemli olan sizin ve bebeğinizi sağlığıdır. Bazı kadınlar için, iş bedenlerine ve bebeklerine gelince doktora güvenmek doğaldır. Diğerleri için doğum yapmanın doğal yolu, evde ebeler ve aile ile birlikte olandır. Ama bir insanın doğal olanı başka birinin tuhaf ya da daha kötüsüdür. Karmaşık ve bazen çelişkili kurallar, beklentiler ve idealler içeren bir kültürde yaşıyoruz ve unutmayın sizin için doğal olan şey sizin bakış açınıza bağlıdır.

 

11. Tüm değişiklikleri kucaklayın

Kilo alımı, çatlaklar ve varisli damarları kafaya takmak yerine, bu değişikliklerin geçici olduğunu kabul edin. Önemli olan şimdi nasıl tepki vermeniz gerektiğidir. Gebeliğin fizyolojik değişikliklerini kontrol edemezsiniz ancak duygusal tepkiniz üzerinde daima kontrol edebilirsiniz.

 

12. Geleceği fazla düşünmeyin

Kariyerinizin etkileneceğinden veya partnerinizle ilişkinizin değişeceğinden endişe duyabilirsiniz. Doğum yapana kadar işlerin nasıl gideceğini bilemezsiniz, bu yüzden şu anda neyin önemli olduğuna odaklanmaya başlayın. Geri kalanlar yerine oturacak.

“Kendinize karşı dürüst olun ve istediğiniz şeye odaklanın”

 

13. Okuyun ve haberdar kalın

Hamilelik hakkında okumak, hayatınıza getireceği çeşitli aşamalar ve değişiklikler, ne bekleyeceğinizi bildiğiniz için hamileliğinizle başa çıkmanızı kolaylaştıracaktır. Çoğu zaman, asıl sorun gerçekçi olmayan beklentilerdir. Kendinizi ebeveynlik hakkında eğitmek için bu zamanı ayırın. Annelik ödüllendirici bir deneyimdir, ancak sadece zihinsel olarak hazırlanan ve zorlukların farkında olanlar için. Uzmanlar ve diğer annelerle konuşun, kitap okuyun ve zaman geçirin. Geleceğe daha iyi hazırlandığınızı bilmede artan bir memnuniyet ve mutluluk duygusu hissedeceksiniz. Ebeveynlik üzerine okuma materyalinin en iyi yanı, zihninizi doğmamış çocuğunuzun nasıl olabileceğini hayal etmeye yöneltmesidir.

 

14. Bebeğinizle Bağlantı Kurmak İçin Zaman Yaratın

Bebek içinizde büyüdükçe, sizinle bebek arasında gelişen bir bağ vardır. Günlük olarak bebekle şarkı söyleme ritüeli yapabilir, bebekle konuşabilir, nefes alabilir ve bebekle bağlantı kurabilirsiniz.

 

15. Tüm Bu Hazırlığın Keyfini Çıkarın

Bebeğiniz gelmeden önce planlar yapmakla meşgul olacaksınız. Emzirme alanını düzenlemekten, hamilelik ve bebeğiniz için alışverişe kadar, bir şeyleri planlarken ve yaparken heyecanla dolu olacaksınız. Hazırlıkların tadını sonuna kadar çıkarın. İhtiyaçlarınıza ve bebeğinizin gereksinimlerine harcadığınız her andan zevk alın.

 

Mutlu bir hamilelik süreci dilerim, sağlıkla kalın.

 


dr {@} huseyincengiz.com

Medical Park Florya Hastanesi
Beşyol, Florya, Akasya Sk. No:4 D:1, 34295
Küçükçekmece / İstanbul

Hüseyin Cengiz - DoktorTakvimi.com

Please publish modules in offcanvas position.