Doğumu Başlatmak İçin Doğal Yöntemler

BLOG

Doğum tarihinize sadece bir hafta kaldı. Doğum başlatmak için doğal yöntemler kulağınıza geliyor. Ama gerçekten bir işe yarıyor mu? Duyduğunuz yöntemlerin çoğu için iyi bilimsel kanıtlar yoktur. Doğumu doğal olarak teşvik etmek için kanıtlanmış tıbbi olmayan bir yol yok.  Doğum eylemine başlamak için tek güvenli ve güvenilir yöntem hastanede verilen ilaçları içerir. Diğer tekniklerin çoğu, potansiyel olarak zarar verme olasılığı olan ve pek işe yaramayan, söylentilerden ibarettir. 

Akupunktur

Akupunktur doğum yapmaya yardımcı olabilir, ancak söylemek için çok erken. Asya'nın bazı bölgelerinde yüzyıllar boyunca doğumu başlatmak için kullanılmıştır. Yapılan küçük bir çalışma, akupunktur alan kadınların tıbbi bir daha kolay duğunu göstermiştir ancak daha geniş vaka serileriyle daha büyük çalışmalara ihtiyaç vardır.

 

Cinsel ilişki

Doktorlardan ve ebelerden olumlu eleştiriler alan bir diğer strateji de, seks yaparak doğumu tetiklemektir. Hastalara zaman zaman bunu önermekteyiz. Cinsel ilişkinin doğumu başlatabileceğine dair bir kanıt olmamasına rağmen, bunun neden  önerdiğimizin iyi bir nedeni vardır. Seksin, doğumu indüklemek için kullanılan ilaçlar gibi hormon benzeri maddeler olan prostaglandinleri açığa çıkardığını biliyoruz ve cinsel ilişkiyi denemek acıtmayacak! Ancak, suyun gelmediğinden ve doktorun ya da ebenin size yeşil ışık yaktığından emin olun. Ayrıca erkeğin vajinanın içine boşalması unutulmamalı. Bu ejekülat; doğum kasılmalarını tetikleyen protoglandinler barındırır.

 

Egzersiz

Egzersiz , uzun bir yürüyüş gibi kalp atış hızını yükselten herhangi bir şey olabilir. Bu yöntem işe yaramasa bile, stresi azaltmak ve vücudunuzu ilerideki görev için güçlü tutmak için harika bir yoldur.

 • Baharatlı yiyecekler
  Baharatlı yiyecekler yemenin sizi doğuma taşıyabilir efsanesi eskilerden kalma bir mittir. Ancak, bu bağlantı ile ilgili herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Baharatlı yiyecekleri normal diyetinizin bir parçası değilse yemeyin.
 • Hint yağı
  Bununla ilgili yeterli kanıt yoktur. Hint yağı korkunç ishal yapabilir. Tavsiye etmiyoruz, çünkü annelerin susuz kalmasını sağlayabilir.
 • Kırmızı ahududu yaprağı çayı
  Ebeler genellikle doğum tarihiniz yaklaştıkça kırmızı ahududu yaprağı çayı içmenizi önerir. Bu çay, doğum hazırlığında uterusun kasılmasını tetikleyebilir ve güçlendirebilir. İşe yaramaza bile sıvı almış olacağınız söyleniyor.

 

Meme başı stimülasyonu

Meme uçlarınızı uyarmak uterusunuzun kasılmasına neden olabilir ve doğum eylemini başlatabilir. Oksitosin, uterusun kasılmasına ve sütün memeden atılmasına neden olan hormondur. Aslında, doğumdan hemen sonra bebeğinizi emzirmeyi seçerseniz, aynı stimülasyon uterusunuzun orijinal boyutuna geri çekilmesine yardımcı olacaktır. Siz veya eşiniz meme uçlarınızı manuel olarak uyarabilir veya bir göğüs pompası kullanmayı deneyebilirsiniz.

 

Hurma

Hurmanın bulantıyı azaltarak, kan basıncını kontrol ederek, kan şekeri seviyelerini düzenleyerek, tükenmiş kalsiyumu geri kazanmaya, toksinleri dışarı atmaya ve gücü ve bağışıklık direncini artırarak sağlıklı bir hamileliğe önemli ölçüde katkıda bulunabileceğini gösteren anekdotal kanıtlar vardır. Gebeliğin son haftalarında hurma tüketen anne adaylarında rahim açıklığı, tüketmeyenlere göre fazladır. Yine hurma tüketen anne adaylarının suni sancı ihtiyacının daha az olduğu gösterildi. Ayrıca hurma tüketen gebelerde; doğumun 1. fazının kısaldığı da gösterilmiştir.  Bu çalışmalarda tüketilen miktar 60-80gr /gün ve hastalar 36. gebelik haftası üzerindedir.

gebelikte hurma tuketimi

 

Doğumun kendi başına başlamasını beklemenin avantajları

40. haftadaki çoğu kadın bebeklerini karınlarından çıkarmaya hazır olsa da, vücudunuz doğal olarak doğum eylemine girmeye karar verene kadar beklemek için bolca avantaj vardır - iyileşme dahil. Doğumu kendiliğinden başlayan kadınlar tipik olarak daha hızlı iyileşir. Rahimde daha fazla zaman geçirmek, hem sizin hem de yeni bebeğinizin hastaneden eve daha erken gelmesi anlamına gelebilir.

Tam süreli bir hamilelikten sonra doğan bebekler de başka faydalar yaşarlar. Rahimde daha fazla zaman geçirmek tipik olarak şu anlama gelir:

 • Kas ve güç oluşturmak için daha fazla zaman
 • Düşük kan şekeri, enfeksiyon ve sarılık riski azalır
 • Nefes almada iyileşme: iki hafta kadar erken doğmuş bebekler iki kat daha fazla komplikasyon yaşayabilir
 • Doğduktan sonra daha iyi beslenme
 • Beyin gelişimi artar

Doğum eylemini indükleyebilecek herhangi bir şeyi denemeden önce, riskleri veya olası komplikasyonları anlamak için doktorunuzla konuşmak önemlidir. Bu yöntemlerden bazıları hamile kadınlar arasında popüler olsa da, çok az bilimsel kanıt etkinliklerini desteklemektedir. Çoğu durumda, bebeğin kendi doğum tarihini belirlemesine izin vermek en iyisidir, bir iki hafta daha beklemek anlamına gelse bile.

 


dr {@} huseyincengiz.com

Medical Park Florya Hastanesi
Beşyol, Florya, Akasya Sk. No:4 D:1, 34295
Küçükçekmece / İstanbul

Hüseyin Cengiz - DoktorTakvimi.com

Please publish modules in offcanvas position.