Küretaj

Dilatasyon ve küretaj (D&C)

Dilatasyon ve küretaj (D&C), uterusun içindeki materyalin çikarildigi bir prosedürdür. "Dilatasyon" serviksin rahim ile vajen arasindaki rahim kismi genişlemesine karşılık gelir. "Küretaj", uterus boşluğunu kaplayan dokunun (endometrium) küret adı verilen cerrahi bir aletle kazıma veya çıkarılmasını ifade eder.

Bir D&C prosedürü,  anormal uterin kanama gibi bir sorunun nedenini araştırmak, düşük veya hamilelik sonrası kanamanın tedavisi  ya da ilk trimester abortusları (gebelik sonlandırma) da dahil olmak üzere farklı nedenlerle yapılabilir.

 kuretaj 3

 

Dilatasyon ve küretaj kim için, neden yapılır?

D&C uygulamasinin pek çok nedeni vardır. Bu prosedür bazen tıbbi bir durumu teşhis etmek için  kullanılır. Buna tanısal D&C denir. Diğer durumlarda, prosedür tıbbi bir sorunu veya durumu tedavi etmek için kullanılır. Bu ise terapötik yani tedavi amaçlı D&C olarak adlandırılır.

Tanısal D&C’nin ana nedeni, Endometriyumdan (rahim iç zarı) örnek alıp incelemektir. Bu, anormal uterin kanamayı değerlendirmek için yapılabilir (önceki bir endometriyal biyopsi, test veya görüntüleme çalışmasının anormal sonuçlarını takiben; veya nadiren erken anormal gebeliği olan bir kadında gebelik dokusunun kanıtını aramak için). Çoğu durumda, bir sağlık uzmanı önce endometrial biyopsi olarak adlandirilan bir ofis prosedürü ile bir doku örneği almaya çalışacaktır. Bazı durumlarda, endometriyal biyopsi mümkün değildir veya doku yetersizdir. Bu durumda, yeterli bir doku örneği elde etmek için bir D&C yapılabilir.

 

kuratj 4

 

Diagnostik D&C bazen histeroskopi adı verilen başka bir prosedürle birlikte yapılır; bu prosedür serviksin dilatasyonunu ve rahim iç kısmını incelemek ve fotoğraflamak için küçük bir alet takmayı içerir. Görüntüler bir monitörde görüntülenir. Bu, doktorun rahim içindeki küçük polipleri kaçırmasına engel olur ve en görünür anormal alanların örneklenmesini sağlar.

Dilatasyon ve Küretaj

 

Tanısal küretajdan sonra, bir patolog; endometrial polipler, endometrial hiperplazi veya endometriyal kanser gibi durumlari kesin olarak değerlendirmek için dokuyu mikroskopla inceler.

Terapötik yani tedavi amaçlı D&C uterus boşluğunun içeriğini çıkarmak için yapılır.

Aşağıdaki durumlarda uygulanır :

 • Düşük - Bazı düşüklerde, hamilelikteki dokular tamamen atılır. Diğer durumlarda, bu dokuyu çıkarmak veya hepsinin atılmasini sağlamak için bir D&C gereklidir.
 • Kürtaj - D&C, bir kadın gebeligini sonlandırmayı seçtiğinde kullanılabilecek bir yöntemdir.
 • Molar gebeliğin tedavisi - Molar hamilelik, normal plasenta yerine bir tümörün bulunduğu anormal bir hamileliktir. D&C genellikle tedavinin bir parçasıdır.
 • Rest hamilelik dokusu - Düşük, kürtaj veya doğumdan sonra atilamayan fetal doku veya plasenta dokusunun temizlenmesi ve tanimlanmasi ve ayrica kanamanin tedavisi için D&C önerilebilir.

Uzun süreli veya aşırı vajinal kanama - Bazı durumlarda tedavi olarak D&C yapılabilir.

 

Dilatasyon ve Küretaj

 

Küretaja hazırlık

Bazı hastaların D&C öncesinde kan testi yaptırması gerekebilir (kan sayımı veya pıhtılaşma testleri gibi), ancak bu her zaman gerekli değildir. Geceden başlayarak hiçbir şey yenmemeli veya içilmemelidir. Size eşlik edecek birine ihtiyacınız olacak çünkü sedasyona neden olan anestezi aldıktan sonra eve kadar araba kullanmaniz güvenli olmayacak.

Bir gün önce serviksin içine veya yakınına bir cihaz veya ilaç koymanız gerekebilir. Bu prosedürün amacı, servikal açıklığı güvenli ve kademeli olarak büyütmektir ve bu ilaçlar D&C uygulandığında servikal yaralanma riskini azaltmaktadır. Rahim ağzı hamilelik sonlandırmalarında ve bazı histeroskopi türlerinde olduğu gibi D&C için tipik olarak gerekenden daha büyük bir boyutta olduğunda cihazlar kullanılır.

İşlemden önce rahim ağzını yumuşatmak için vajinanıza bir ilaç koymanız istenebilir.

Prosedür için geldikten sonra, bir hemşire işlemden önce, sırasında ve sonrasında sıvı ve ilaç vermek için kullanılabilecek bir damar yolu yerleştirebilir. Hemşire veya doktor sizin tıbbi öykünuz, kullandığınız ilaçların listesi ve herhangi bir ilaca alerjiniz olup olmadığını gözden geçirecektir.

 

D&C PROSEDÜRÜ

D&C, bir hastane, klinik veya ayakta tedavi merkezindeki bir ameliyathanede yapılabilir. Işlem sırasında kan basıncı, nabız ve kan oksijen seviyeleri izlenir. Prosedürun kendisinin tamamlanması genellikle 15 ila 30 dakika sürer.

Anestezi - Prosedür genel, bölgesel veya lokal blok anestezi kullanılarak yapılabilir. Seçilen anestezi türü, prosedürün nedenine ve tıbbi oykunuze bagli olarak degisebilir.

 

Küretaj sonrası bakım

İşlemden sonra, bir hastane odası veya anestezi sonrası bakım ünitesinde bir süre dinleneceksiniz. Bu, aşırı vajinal kanama veya diğer komplikasyonları izlemek ve anestezinin vücuttan atılması için  için gereklidir. Bakim ünitesinde ne kadar süre kalacağınız genellikle ne tür bir anestezi aldığınıza göre  30 dakikadan birkaç saate kadar değişebilir. Size genel anestezi verildiyse ilaçlarla tedavi edilebilen bulantı ve kusma olabilir.

 • Evde toparlanma - Bir veya iki gün içinde düzenli faaliyetlerinize devam edebilmelisiniz. Hafif kramp ve lekelenme birkaç saat veya gün boyunca ortaya çıkabilir. Kramp, ibuprofen gibi nonsteroid anti-enflamatuar ilaçlar ile tedavi edilebilir
 • Bu süre zarfında vajinanızın içine hiçbir şey koymamalısınız (tamponlar, duşlar) ve ne zaman güvenle cinsel ilişkiye girebileceğinizi sormalısınız.
 • Bir sonraki adet döneminiz genellikle küretajın neden gerçekleştirildiğine bağlı olarak prosedürden sonraki dört ila altı hafta içinde gerçekleşir.
 • Ne zaman yardım çağırmalı - Ateş gelişirse, 48 saatten daha uzun süren kramplar gelişirse, ağrı azaltmak yerine artmakta ise, uzamış veya ağır vajinal kanama veya kötü kokulu vajinal akıntı gelisirse doktorunuzu aramalısınız

 

Küretajın Komplikasyonları

Küretaj genellikle çok güvenli olan yaygın bir prosedürdür. Ancak maalesef, her işlemde olduğu gibi, komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

Potansiyel komplikasyonları şunları içerir:

 • Uterin perforasyonu - Uterin perforasyonu, cerrahi aletlerden biri rahimde bir delik açtığında ortaya çıkar. İşlemin hamilelik sırasında veya hemen sonrasında yapılması durumunda uterus duvarının yumuşamasına bağlı olarak daha sık görülür. Neyse ki, çoğu rahim perforasyonu kendi kendine iyileşir ve herhangi bir tedavi gerektirmez. Delinmeden kaynaklanabilecek potansiyel sorunlar, bir kan damarı yaralanmasından ve diğer iç organlara zarar vermekten kaynaklanır. Bu tür yaralanmaları onarmak için ikinci bir prosedür veya ameliyat gerekebilir.
 • Rahim ağzı yaralanması - Dilatasyon sırasında veya küretaj sirasindaki travmadan kaynaklanan rahim ağzı yaralanmaları meydana gelebilir. Serviksteki laserasyonlar bölgeye basınç uygulayarak, kanamayı durdurmaya yardımcı olan ilaçlar kullanılarak veya bazı durumlarda servikse dikiş atılarak tedavi edilir.
 • Kanama - D & C'yi takiben aşırı kanama olması veya transfüzyon gerektirmesi nadirdir. İki saat içinde iki veya daha fazla pedi tamamen dolduracak kadar kanamanız olursa doktorunuza başvurun veya acil servise gidin.
 • Enfeksiyon – Küretaja bağlı enfeksiyon nadirdir. Ateşiniz varsa, ağrı daha da kötüleşirse veya kötü kokulu vajinal akıntı mevcutsa, doktorunuza haber verin.
 • Rahim içi yapışıklıklar– Rahimde, Küretaj sonrasi yapışıklıklar (skar dokusu alanları) nadiren oluşabilir. Bu yapışıklıklar en çok uterus enfeksiyonu olduğunda ve küretaj hamilelik sırasında veya sonrasında yapılırsa meydna gelir. Bazı durumlarda, bu adet döngüsünda anormalliklere yol açabilir veya gelecekteki gebeliklerle ilgili sorunlar olusturabilir.

Jinekolojik Hastalıklar

Hüseyin Cengiz - DoktorTakvimi.com

Please publish modules in offcanvas position.