Prenses Doğum - Ağrısız Doğum ( Epidural Aneljesi İle Doğum)

DOĞUM

Her kadının doğumu benzersizdir ve her kadın doğum ağrılarını farklı şekilde yaşar . Doğum sırasında ağrı rahim kası kasılmaları ve rahim ağzı üzerindeki baskıdan kaynaklanır. Ağrı ayrıca bebeğin idrar kesesi ve bağırsaklar üzerindeki baskısından ve bebek doğum kanalından geçerken doğum kanalının ve vajinanın gerilmesinden de kaynaklanabilir.

Doğum kasılmaları, leğen kemiğinde baskı ile birlikte sırt ve alt karın bölgesinde rahatsızlığa veya donuk, künt bir ağrıya neden olur. Bazı kadınlar da yanlarında ve uyluklarında ağrı hissedebilir. Bazı kadınlar kasılmaları güçlü adet krampları olarak tanımlarken, diğerleri onları ishal krampları gibi hissedilen güçlü dalgalar olarak tanımlar. Bazı kadınların doğum için anesteziye ihtiyacı yoktur. Bununla birlikte, kadınlar, doğum eylemi uzun olduğunda ve kasılmalar beklenenden daha güçlü olduğunda ağrı ve kaygıyı tolere etme yeteneklerinde farklılık gösterir. Yani süreç herkeste farklı işler. O yüzden unutmayın her doğum kendine özeldir. "Doğal" bir doğum planlıyorsanız bile, bazen beklenmedik olaylar meydana gelebilir, böylece anesteziyi arzu edilir veya gerekli hale getirir. Unutmayın, doğum için anestezi alma kararı sizindir.

 

Ağrısız Doğum

 

Doğum sırasında hangi ağrı kesici seçeneklerin mevcut olduğunu öğrenmeniz önemlidir. Lütfen seçeneklerinizi "doğumun oalcağı güden" çok önce sağlık uzmanınızla görüşün. Ağrıyı hafifletmek, kendinizi suçlu hissetmenize neden olmamalıdır. Nasıl hissettiğinizi bilen tek kişi sizsiniz, bu nedenle doğum ağrınızın kontrolüne ilişkin kararlar özellikle sizin tarafınızdan yapılmalıdır.

Bununla birlikte, ağrı kesici seçimlerinizin doğumunuzun ve doğumunuzun belirli koşullarına tabi olabileceğini unutmayın. Doğum süreci boyunca, sağlık uzmanınız ağrı durumunuzu yakından takip edecektir.  Sağlık uzmanınız, anestezi uzmanından (ağrı kesici konusunda uzmanlaşmış bir doktor) sizinle doğum sırasında ağrı kesici hakkında konuşmasını isteyebilir. Anestezi uzmanı sorularınızı cevaplamaktan mutluluk duyacaktır.

Anestezi uzmanına diyabet, yüksek tansiyon, astım, kanama eğilimi veya kalp problemleri gibi geçmiş veya şimdiki tıbbi problemler hakkında bilgi vermeniz çok önemlidir. Kısa bir fizik muayene yapılabilir ve tıbbi geçmişiniz ayrınıtlı bir şekilde sorgulanabilir.

 

Ağrısız Doğum

 

Ağrı bebeğimi etkiler mi?

Ağrı, kan dolaşımınızda çok yüksek adrenalin seviyelerine neden olabilir. Büyük bir sıkıntı çekiyorsanız ve hızla nefes alıyorsanız, bebeğiniz gerçekten uterusa kan akışında bir düşüşe maruz kalabilir. Bu durum bebeğinize oksijen iletiminin azalmasına neden olur. Bu bebeğinizi strese sokabilir. Sizi daha rahat hale getirmek, bunun olmasını önlemeye yardımcı olabilir. Anestezi rahatlamanıza ve doğum eylemi üzerinde daha iyi kontrol sahibi olmanıza yardımcı olarak, bebeğinize en düşük stres seviyesini sağlayabilir.

Doğum sırasında gerektiğinde, doktorunuz kasılmaları “kontrol altına almak” için damar veya kas içine verilen ağrı kesici ilaçları isteyebilir. Bazı anneler için bu hafif ilaç yeterli olabilir. Diğerleri epidural anestezi gibi başka bir ağrı kesici tipten yararlanabilir. Her durumda, bir kadının ağrıyı hafifletmek için ilaca ihtiyacı varsa başarısız olduğunu hissetmesi için hiçbir neden yoktur. Sağlığınız ve bebeğinizin güvenliği başlıca endişelerimizdir. İsteğiniz üzerine, anestezi bakım ekibinin bir üyesi, sizin ve bebeğiniz için en uygun anestezi türünü belirlemek için doktorunuzla birlikte çalışacaktır.

 

Doğumda uygulanan ağrı kesici tipleri

 • Analjezik ilaçlar, doğum ağrısını hafifletmek için bir damar veya kas içine enjekte edilebilir. Analjezik ilaçlar ağrıyı tamamen durdurmaz, ancak azaltır. Analjezik ilaçlar tüm vücudunuzu etkilediğinden ve hem sizi hem de bebeğinizi uykulu hale getirebildiğinden, çoğunlukla erken doğum sırasında dinlenmenize ve enerjinizi korumanıza yardımcı olmak için kullanılırlar.
 • Genel anestezi doğum süreci sırasındaki acil durumlar için kullanılır. Genel anestezi uykuyu tetikler ve bir anestezi uzmanı tarafından verilmelidir. Güvenli olmasına rağmen, genel anestezi çocuğunuzu doğumdan hemen sonra görmenizi engeller.
 • Lokal anestezi, sağlık uzmanınız tarafından ağrılı bir bölgeyi uyuşturmak için veya dikiş gerektiğinde doğumdan sonra kullanılabilir. Lokal anestezik ilaçlar doğum sırasında rahatsızlığı azaltmaz.
 • Bölgesel anestezi (epidural, omurga veya sistemik anestezi olarak da bilinir) en yaygın ve etkili ağrı kesicidir. Bölgesel anestezi, doğum süreci boyunca ağrıyı büyük ölçüde azaltır veya ortadan kaldırır. Bir sezaryen gerektiğinde de kullanılabilir. Rahatsızlığı azaltmak için doğum sırasında bir anestezi uzmanı tarafından uygulanır. 3 tip bölgesel anestezi vardır: spinal, epidural ve kombine spinal / epidural. Her tipte ilaçlar, uyanık kalırken vücudunuzun geniş bir bölgesinde ağrıyı “engellemek” için belinizin sinirlerine yakın yerleştirilir. Bir sezaryen doğum gerekli olduğunda da kullanılabilir. Aile üyelerinizden kendiniz ve onların güvenliği için bölgesel anestezi için odadan ayrılmasının istenmesinin standart bir politika olduğunu lütfen unutmayın.

Bölgesel anestezi uygulanması sırasında sizden istenecek pozisyona aşağıdaki gibidir. BU pozisyonla beraber enjeksiyon çok daha kolay olacaktır.

 

Üç tip bölgesel anestezi:

 • Epidural - arkaya ince bir plastik tüp veya kateter yerleştirilir ve gerektiğinde ilaç tüp içinden verilebilir. Tüp, doğum eylemi sırasında yerinde bırakılır. Sezaryen gerekiyorsa, tüpten daha güçlü bir doz ilaç verilebilir.
 • Spinal - en sık planlanan bir sezaryen bölgesinde kullanılır. Lokal anestetik, tek bir enjeksiyon kullanılarak çok ince bir iğne kullanılarak yerleştirilir. Bu yöntem hızlı çalışır ve sadece küçük bir doz anestezik gerektirir.

Kombine Spinal-Epidural veya CSE - yukarıdaki ikisinin bir kombinasyonu.  

 

Epidural Anestezi

 

Epidural anestezi nedir?

Epidural Anestezi oldukça çok yönlüdür;  vajinal doğum veya sezaryen için verilebilir. Size sağladığı rahatlık ve bebeğiniz için sağladığı güvenlik nedeniyle birçok hamile kadın ve doktoru tarafından tercih edilen anestezi türüdür.

Epidural, omuriliğin kaplamasının hemen dışında bulunan alanı ifade eder. İlaç özel bir iğneden sokulan küçük bir tüp yoluyla bu alana ilaetilebilir. İlaç, diş hekimi dişlerinizdeki ağrı duyumlarını engeller gibi rahim ve rahim ağzından gelen ağrı duyumlarını engeller.

 

Nasıl verilir?

Anestezi ekibinin bir üyesi, cildinizi lokal bir anestezikle uyuşturduktan sonra küçük epidural "kateter" veya tüpü yerleştirecektir. Yatağın yanına oturmanız ya da dizleriniz kendinize doğru çekilmiş ve sırtınız kemerli olarak yanınıza uzanmanız istenecektir. Doğru yerleştirildikten sonra, küçük tüp sırtınıza bantlanacaktır, böylece ağrıların devam etmesi için gerektiğinde ilaç verilebilir. Bu küçük plastik tüp o kadar ince ve esnektir ki sırt üstü yatarken bile hissetmezsiniz.

 

Epidural Anestezi

 

Ne zaman verilebilir?

Doğumun başında genellikle ağrılı kasılmalar olmaz. Doktorunuz aksini belirtmedikçe, epidural anestezi, genellikle doğum eylemi tam oturduktan yani aktif eyleme girildiğinden emin olduktan sonra uygulanır. Herhangi bir anestezi almadan önce damar yolu açılacak ve kan basıncınız kontrol edilecektir. Epidural boşluğa ilaç verildiğinde yatakta kalmanız gerekecektir. Epidural anestezi verildiğinde bebekte yakından takip edilir.

 

Nasıl hissedeceğim?

Hala bacaklarınızı hareket ettirebileceksiniz ama biraz ağır hissedebilirsiniz. Her kasılmada bir basınç hissi veya farkındalığı hissetmek normaldir. Bu şekilde, sadece minimal ilaçla ağrı kesici alırsınız.

 

Epidural Anestezi

 

Ne kadar sürecek?

Ağrı kesici, doğumda olduğunuz süre boyunca sürmelidir. Minyatür infüzyon pompası ile epidural katetere ilaç sürekli olarak verilebilir. Tercihinize göre daha fazla veya daha az ilacı güvenle kullanmanıza izin veren hasta kontrollü bir epidural pompa kullanıyoruz.

 

Sezaryen doğum gerekli olursa ne olur?

Doğumda zaten bir epidural kateteriniz varsa, ameliyatınız için uyuşma alanını arttırmak için ek ilaç vermek kolaydır. Anestezist, ameliyatın başlamasına izin verilmeden önce yeterince yüksek olduğundan emin olmak için uyuşma seviyesini kontrol edecektir.

Sezaryen doğumda epidural ve spinal anestezinin tercih edilmesinin birkaç nedeni vardır. Uyanık olmanızı ve doğumdan hemen sonra bebeğinizi görmenizi sağlar. 

 

Epidural ilaç bebeğimi etkiler mi?

Önemli araştırmalar, bölgesel anestezinin sizin ve bebeğiniz için güvenli olduğunu göstermiştir.

Epidural anestezi üretmek için kullanılan ilaçlar lokal anesteziktir. Çoğu ağrı kesici ilacın aksine, bebeğinizi uykulu yapmaz, solunumunu etkileme veya beslenmesini yavaşlatmazlar. Epidural anestezi alan anneler her gün mükemmel APGAR (yenidoğanların genel sağlığını değerlendirmek için kullanılan bir test) puanı olan sağlıklı bebekler doğarmaktadırlar.

 

Benim için riskler nelerdir?

Bu zamana kadar binlerce kadına güvenli abir şekilde anestezi uyguladık. Yine de, herhangi bir prosedür gibi, epidural anestezinin bazı riskleri vardır:

 • Tansiyonunuz epiduraldan dolayı daha düşük olabilir. Hemşire kan basıncınızı sık sık kontrol eder ve normal kan basıncını korumaya yardımcı olmak için damardan sıvılar verilir. Bebeğinizin karnınızdaki büyük kan damarlarını sıkıştırmasını önlemek için yanınıza yatmalısınız; bu normal bir tansiyonun korunmasına yardımcı olacaktır.
 • İğne veya kateter epidural boşluktaki birçok kan damarından birine girebilir. Nadiren de olsa, bu gerçekleşirse, anestezi uzmanının kateteri yeniden takması gerekebilir.
 • Epidural ve omurga anesteziklerinin yaklaşık yüzde 1'inde, iğne baş ağrısına yol açan bir omurilik sıvısı 'sızıntısına' neden olabilir. Çoğu durumda, baş ağrıları kendiliğinden gider; bazen bunları ortadan kaldırmak için başka bir prosedür gerekebilir.
 • Bazen, epidural anestezi verilmemiş olsa bile vajinal doğumdan birkaç gün veya hafta sonra bir uyuşma veya karıncalanma hissi sürebilir. Duyum ​​genellikle tedaviye gerek kalmadan normale döner.

 

Spinal anestezi nedir?

Spinal anestezi forseps, sezaryen, kanalların bağlanması veya doğum için kullanılabilir. Spinal anestezi yapmak için koşullara bağlı olarak yanınızda uzanmanız veya oturmanız istenebilir. Anestezist, cildi uyuşturur ve herhangi bir yaralanma olasılığının az olduğu omurilik seviyesinin çok altına, alt omurgaların ikisi arasına küçük bir iğne yerleştirir. İğne omurilik sıvısına girer ve ilaç oraya yerleştirilir. Kısa sürede bacaklarınızın ve kalçalarınızın uyuşmuş olduğunu fark edeceksiniz. Anestezi etkisinde iken bacaklarınızı hareket ettiremezsiniz ve doğum kasılmalarından kaynaklanan herhangi bir ağrı ortadan kalkar. Uyuşma yaklaşık 2.5 saat sürecek ve sonra azalacaktır.

 

Genel anestezi nedir?

Genel anesteziye olmak, tamamen uyuyacağınız anlamına gelir. Genel anestezi nadiren sezaryen doğumda kullanılır. Bebek sıkıntı belirtileri gösteriyorsa ve acil sezaryen doğum gerekiyorsa, doğumdan önce epidural kateter yerleştirilmediği sürece genel anestezi bebeğinizin doğumunda en hızlı yöntem olabilir. Uyumadan önce, birkaç dakika boyunca bir yüz maskesinden nefes almak için oksijen alacaksınız. Sonra bilincinizi kaybetmeniz için damarınızdan ilaç alacaksınız ve operasyon sırasında gerektiğinde ek anestezi verilecek. Bebek doğduktan sonra, ağrı kesici ilaç verilecektir, böylece ameliyattan sonra uyandığınızda daha az rahatsızlık duyacaksınız.

 

Benim için riskler nelerdir?

Genel anestezi için çok ciddi bir risk, uyurken kusabilmenizdir. Mide içeriği akciğerlerinize solunursa, ciddi bir zatüre gelişebilir. Bu yüzden ameliyattan önce veya aktif doğum sırasında yiyecek ve sıvı alımınızı sınırlamanızı istiyoruz. 

Birkaç saat boyunca yememiş olsanız bile, kusma olasılığınız vardır, çünkü doğum sırasında yiyeceklerin sindirimi yavaşlar. Ayrıca, rahim mideyi sıkıştırırak yukarı doğru iter ve doğumdan önce bile mide ekşimesine ve mide bulantısına neden olur.

Kusma ve zatüre olasılığını azaltmak için, ameliyattan hemen önce bir antasit alacaksınız. Uyurken, kusma riskini azaltmak için boynunuzun önüne baskı uygulayacağız. Anestezist, uyuduktan sonra akciğerlerinizi korumak ve uyanmadan hemen önce çıkarmak için bir solunum tüpü yerleştirir.

agrisiz dogum 2

 

Önemli notlar

 1. Doğum sırasında sizin için herhangi bir soruyu cevaplamaktan memnuniyet duyarız. Genel anestezi olmazsanız bebeği doğar doğmaz göreceksiniz ve bebeğinizi mümkün olan en kısa sürede tutabileceksiniz.
 2. Epidural anestezi, ilaç enjekte edildikten sonra 10 ila 20 dakika içinde etkisini göstermeye başlar. Spinal anestezi, ilaç enjekte edildikten hemen sonra etki etmeye başlar. Ağrı kesici yaklaşık iki buçuk saat sürer. Doğum eylemi bu sürenin ötesinde sürmesi beklenirse, ağrı kesicinizi gerektiği sürece devam ettirmek amacıyla bir epidural kateter yerleştirilecektir.
 3. Epidural anestezi yapıldığında kasılmalarınız kısa bir süre için yavaşlayabilir. Çoğu kadın, epidural anestezinin kasılmalar arası dönemde rahatlamalarına yardımcı olduğunu ve kasılmaların düzenli hale geldiğini düşünmektedir.
 4. Epidural anestezi, rahim ağzı açılırken dinlenmenizi sağlar. Böylelikle itme zamanı geldiğinde yani tam açıklık oluşunca; size yedekte enerji sağlayacaktır. Bölgesel anestezi itme yeteneğinizi etkilememelidir. İtmeyi sizin için daha rahat hale getirecektir.

 


Doğum

Hüseyin Cengiz - DoktorTakvimi.com

Please publish modules in offcanvas position.