Yeri Bilinmeyen Gebelik

GEBELİK TAKİBİ

Doktora gittiniz; muayenenizi oldunuz. Ancak doktorunuz size net bir cevap veremedi. Ultrason muayenesi ile bile anlaşılamadı. Hamile misiniz? Değil misiniz? Yoksa dış gebelik mi? Hamileliğinizin sağlıklı olup olmadığını doğrulamak mümkün olmadı. Bunun sizin için çok endişeli bir zaman olduğunu takdir ediyoruz. Endişeli ve üzgün olduğunuzda, özellikle hastane ortamında, tüm gerçekleri kabul etmenin zor olabileceğinin farkındayız. Ancak bu durum son yıllarda kan testlerinin ve ultrasonun erken tanı koymasıyla beraber arttı.

Yeri Bilinmeyen Gebelik

 

Neler olduğunu tam olarak söylenememesinin üç ana nedeni vardır.

  1. Hamileliği görmek için henüz çok erken
  2. Gebelik olması gerektiği gibi büyümüyor ve muhtemelen bu yüzden kanamanız başladı (erken düşük)
  3. Dış gebelik olasılığı (rahim dışında bir gebelik)

 

Kan testleri ve ultrason

Neler olduğunu öğrenmemize yardımcı olmak için kanınızdaki hamilelik hormonu seviyesini kontrol etmemiz gerekiyor. Ölçülen hamilelik hormonuna hCG denir. Bu seviye, normal olarak büyüyen erken hamilelikte 48 saat boyunca genellikle en az % 35-50 artar. Bu, küçük, çok erken ve hamileliği gösterir. hCG seviyeniz 1.000-1500'ün üzerindeyken genellikle vajinal ultrasonda gebelik kesesini görürüz. Ama göremesek hemen paniklemeyiz ve genelde 3500 hCG değerlerine kadar bekleriz. Hormon seviyeniz yavaş bir yükselme veya düşme gösteriyorsa, tanı koyabilene kadar tekrarlanan kan testleri +/- ultrason ile sizi yakından izleriz. Bu genelde iki günde bir hCG testi olur.

Ne yazık ki 48 saat içinde hormon seviyeleriniz artmaz veya azalırsa, hamileliğinizin devam etmesi olası değildir. Bu durumda, hamilelik testini tekrarlamanız gerekir ve eğer negatifse, sizi takip etmemiz gerekmez. Bununla birlikte, eğer pozitif kalırsa, hem kan hem de ultrason muayeneleri ile takibe devam ederiz çünkü dış gebelik riski bizi korkutur.

Kan testleri ve ultrason

 

Yeri bilinmeyen gebeliklerde belirti ve bulgular

Tekrarlayan hormon seviyelerinizin alınmasını beklerken aşağıdaki semptomlardan herhangi birine sahipseniz,

  • Ağır kanama
  • Artan karın ağrısı
  • Makata vuran ağrı
  • Omuzlara vuran ağrı
  • Baygınlık ve baş dönmesi hissi

En yakın sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

yeri bilinmeyen gebelikte acil durumlar

 

Eğer doktorunuz gebelik kesesini göremediyse takip önerecektir. Bu dönemde sabırlı  kalmanızı ancak kendinizi takip ederek belirtiler açısından dikkatli olmanızı öneririm.


Gebelik Takibi

Hüseyin Cengiz - DoktorTakvimi.com

Please publish modules in offcanvas position.