Gebelik ve Kaşıntı

GEBELİKTE KOMPLİKASYONLAR

Gebelikte Kaşıntı: Nedenleri, Evde Tedaviler ve Ne Zaman Doktora Görülmeli

Hamileliğiniz birçok yeni deneyime yol açmış olabilir: baş dönmesi, mide bulantısı, mide ekşimesi ve hatta nefes darlığı. Muhtemelen diğer hamile kadınlardan tüm bunlar hakkında uyarılmıştınız ve hamilelik yolculuğunuzda bu kilometre taşlarına çarptığınızda şok olmadınız. Hissedeceğinizi hayal ettiğiniz son şey kaşıntılı bir gebelik!

 Gebelikte Kaşıntı

 

Hamilelik sırasında kaşıntıya ne sebep olur?

Hamilelik sırasında kaşıntı hissetmenin birçok nedeni vardır. Bunlar şunları içerebilir:

 • Cildin gerilmesi
 • KurulukHamilelikte hormon değişiklikleri kaşıntılı, pul pul kuru cilde neden olabilir.
 • Parfümler veya kumaşlar. Farklı malzemeler ve kimyasallar tam anlamıyla yanlış şekilde ovalayabilir.
 • Hormonlar. Hamilelikte yaşadığınız hormonal değişiklikler, ruh halinden dolaşıma, evet, kaşıntıya kadar her şeyi etkileyebilir.
 • KolestazBu, kaşıntı hissine neden olan kanda safra asitlerinin birikmesine neden olabilecek bir karaciğer bozukluğudur. (ilgili konuyu web sitemde bulabilirsiniz)
 • Kaşıntılı ürtikeryal papüller ve gebelik plakları (PUPPP)Bu, geç hamilelik sırasında çatlakların etrafında ortaya çıkan kaşıntılı bir döküntüdür.
 • PrurigoBunlar, herhangi bir üç aylık dönemde ortaya çıkabilecek kollar, bacaklar veya karın üzerindeki huysuz, kaşıntılı şişlikler.

Vücudunuzda nerede kaşıntı yaşadığınız önemlidir. Çoğu hamilelik bazı kaşıntı göbeği ve kaşıntılı göğüsleri içerecektir, çünkü bu bölgelerdeki cilt çok fazla değişiklik geçirmektedir. Bazen hafif kaşıntı hissi normaldir, ancak karın, kollar ve bacakların yoğun kaşıntı olması vücudunuza biraz dikkat etmeniz gerektiğinin bir işareti olabilir. Bazı insanlar hamilelik sırasında tedavi gerektirebilecek kaşıntı yaşarlar . Ek olarak, bazen hamilelik kaşıntısı ile ilişkili döküntüler olabilir . Kaşıntı genellikle erken gebelik belirtisi olarak kabul edilmez. Aslında, birçok döküntü tipi genellikle sadece hamilelikte ortaya çıkar ve bazıları bebeğiniz doğana kadar düzelmeyebilir. Bununla birlikte, hamileliğiniz sırasında yoğun veya uzun süreli kaşıntı ortaya çıktığında, doktorunuza bildirilmesi gerekir.

 

Hamilelik sırasında kaşıntı için doğal tedaviler var mı?

Tıpkı hamilelikte kaşıntı için birçok potansiyel neden olduğu gibi, hissedebileceğiniz herhangi bir kaşıntıyı hafifletmek için çeşitli yollar vardır. Evde deneyebileceğiniz bu doğal ilaçları düşünün:

 • Parfümleri veya deterjanları değiştirin. Ticari ürünlerde cildinizi tahriş eden kimyasallardan kaçınmak için kendi sabunlarınızı / parfümlerinizi / deterjanlarınızı yapmayı bile düşünebilirsiniz .
 • Doğal kumaşlardan yapılmış gevşek giysiler giyin. (Bu, potansiyel olarak tahriş edici kumaşları cildinizden uzak tutmaya ve ısı ile ilgili döküntüleri önlemek için serin kalmanıza yardımcı olacaktır!)
 • Kuru cilde yardımcı olması için bir nemlendirici kullanın. Zeytinyağı ve hindistancevizi yağı, shea ve hindistancevizi yağı gibi çok nemlendirici. (YouTube kanalımda gebelik ve çatlaklar konusunu izleyebilirsiniz)
 • Su alımınızı artırın ve nemli kaldığınızdan emin olun. Hidrasyonunuza elektrolitler dahil etmeyi unutmayın. 
 • Havayı nemli ve serin tutmak kuru cilde ve kaşıntılı ısıya bağlı döküntülere yardımcı olacaktır.

Unutmayın: Kaşıntı düzelmezse veya kötüleşirse, doktorunuzu ziyaret etmeyi planlamanın zamanı geldi!

 


Hüseyin Cengiz - DoktorTakvimi.com

Please publish modules in offcanvas position.