Gebelik ve Kabızlık

GEBELİKTE KOMPLİKASYONLAR

Hamilelik sırasında progesteron hormonunda artış, vücudunuzun kaslarının gevşemesine neden olur. Buna bağırsaklarınız da dahildir. Yavaş hareket eden bağırsaklar daha yavaş sindirim anlamına gelir. Bu kabızlığa yol açabilir.

Genel olarak endişe, minimal fiziksel egzersiz ve düşük lifli diyet kabızlığa neden olabilir. Gebe kadınlarda kabızlığın, bağırsak kasını gevşeten hormonlar ve genişleyen uterusun bağırsaklara baskısı nedeniyle meydana geldiği düşünülmektedir. Bağırsak kasının gevşemesi, yiyecek ve atıkların sisteminizde daha yavaş hareket etmesine neden olur. Bazen demir tabletleri kabızlığa katkıda bulunabilir. Bir araştırmaya göre, gebeliğin ilk üçayında; dört gebe kadından neredeyse üçü bir noktada kabızlık veya diğer bağırsak sorunları yaşayacaktır. Kabızlığı gidermek için bir dizi ilaç vardır. Ancak hamilelik söz konusu olduğunda, çözümlerin sayısı azalır.

 

gebelikte kabizlik

 

Kabızlığın ortaya çıkmasını önlemek veya zaten yaşıyorsanız tedavi etmek için yapabileceğiniz bazı şeyler var:

  • Yüksek lifli bir diyet yiyin: İdeal olarak, meyveler, sebzeler, kahvaltılık tahıllar, tam tahıllı ekmek, kuru erik ve kepekten günlük 25 ila 30 gram diyet lifi tüketeceksiniz. Mümkün olduğunda rafine tahıllardan (beyaz ekmek, beyaz pirinç, rafine tahıllar ve makarna) kaçının.
  • Öğünleri küçültün. Üç büyük yemek yerine günde altı mini yemek yemeyi deneyin, ayrıca daha az gaz ve şişkinlik yaşayabilirsiniz. Gitmeniz gerektiğinde tuvalate gidin. Düzenli olarak tutmak, bağırsaklarınızı kontrol eden ve kabızlığa yol açan kasları zayıflatabilir, bu yüzden her ihtiyacınız olduğunda gitmeye çalışın.
  • Çok fazla sıvı için: Özellikle lif alımını arttırırken bol miktarda sıvı içmek önemlidir. Her gün 10 ila 12 bardak sıvı için. Yüksek lifli bir diyet ve atıklarınızı ortadan kaldırmanıza en iyi yardımcı olan bol miktarda sıvının birleşimidir. Ter, sıcak / nemli iklimler ve egzersiz ek sıvı ihtiyacınızı artırabilir.
  • Rutin egzersiz yapın: Aktif değilseniz, kabızlık olasılığınız daha yüksektir. Yürüyüş, yüzme ve diğer ılımlı egzersizler bağırsaklarınızı uyararak bağırsakların çalışmasına yardımcı olacaktır. Her biri 20-30 dakika boyunca haftada üç kez egzersiz planlayın.
  • Demir takviyelerini modifiye edin: Demir takviyeleri kabızlığa katkıda bulunabilir.

Uyarıcı müshillerden uzak durun. Herhangi bir kabızlık ilacı veya ilaç almadan önce doktorunuzla konuşun.

 


Hüseyin Cengiz - DoktorTakvimi.com

Please publish modules in offcanvas position.