Hamilikte Sivilce Sorunu (Gebelik Aknesi)

GEBELİKTE MERAK EDİLENLER

Hamilelik aknesi kişisel bakım ve ilaçla tedavi edilebilir. Hamilelik sivilcesi özel bir sivilce biçimi değildir. Bazı kadınlar hamilelik sırasında sivilce ile ilgili sorun yaşıyor gibi görünüyor. Muhtemel suçlu; hormonların aşırı üretilmesidir - bazı hormonlar aşırı hıza girdiğinde ortaya çıkar.

 

Gebelik Aknesi

 

Hamilelik akne tedavisi için, kendi kendine bakım ile başlayın

  • Sorunlu bölgeleri nazik bir temizleyici ile yıkayın. Günde iki kez, yüzünüzü yumuşak bir sabun ve ılık su ile yıkamak için ellerinizi kullanın. Yüz fırçaları, büzücü ve maskeler gibi belirli ürünlerden kaçının, çünkü cildi tahriş ederler, bu da akneyi kötüleştirebilir. Aşırı yıkama ve ovma da cildi tahriş edebilir.
  • Saç çizginizin etrafında sivilce geliştirme eğilimindeyseniz, saçınızı her gün şampuanlayın.
  • Sivilce ve lekeleri sıkıp oynmayın. Bunu yapmak enfeksiyona veya skarlaşmaya neden olabilir.
  • Tahriş edici maddelerden kaçının. Yağlı veya yağlı kozmetikler, güneş kremleri, saç şekillendirme ürünleri veya akne gizleyiciler kullanmayın. Su bazlı veya komedojenik olmayan etiketli ürünler kullanın, bunların akneye neden olma olasılıkları daha düşüktür
  • Cildinize neyin dokunduğuna dikkat edin. Saçınızı temiz ve yüzünüzden uzak tutun. Ayrıca ellerinizi veya nesnelerinizi yüzünüze koymaktan kaçının. Sıkı giysiler veya şapkalar da, özellikle terliyorsanız, sorun yaratabilir. Ter ve yağlı kremler sivilceye katkıda bulunabilir.

 

Gebelik aknesinde ilaç tedavisi

Aynı zamanda hamilelik sivilce tedavisinde ilaç kullanılabilir, ancak cildinize uygulanan veya hamilelik sırasında yutulan herhangi bir ilaç kan dolaşımınıza girebilir ve bebeğinizi etkileyebilir. Eczanede satılan topikal akne tedavilerindeki çoğu bileşen gebelikte incelenmemiş olsa da, cilde genellikle sadece küçük miktarlar emilir. Bu, tedavilerin gelişmekte olan bir bebek için risk oluşturmasını pek mümkün kılmaz.

Genel olarak, eritromisin ve klindamisin içeren cilt tedavileri güvenli kabul edilir. Hamilelik akne tedavisinde benzoil peroksit kullanmanın güvenliği belirlenmemiştir. Bu tedavi sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Gebelik sırasında oral izotretinoin ve topikal retinoidler dahil olmak üzere doğum kusurlarına neden olduğu bilinen akne ilaçlarından kaçınılmalıdır.

Hamilelik sivilcesi konusunda endişeleriniz varsa, dermatoloğunuza veya kadın doğumcunuza danışın. Birlikte çeşitli tedavi seçeneklerinin yararlarını ve risklerini tartabilirsiniz.

 

 


Hüseyin Cengiz - DoktorTakvimi.com

Please publish modules in offcanvas position.