Ultrason ve Cinsiyet Tahmini

GEBELİKTE MERAK EDİLENLER

Erkek mi Kız mı Var? - Ultrason ve Cinsiyet Tahmini
Ultrasonun hamilelik sırasında çeşitli amaçları vardır, ancak sıklıkla en çok dikkat çeken kullanım alanı, bebeğin cinsiyetini ortaya çıkarma yeteneğidir.

Bazı anne-babalar, erkek mi, kız mı olduklarını öğrenmek için sabırsızlanırlar, diğerleri ise doğuma kadar cinsiyeti bilmemeyi tercih eder.  Gebeliğin ilk 12 haftası içinde bebeğin cinsiyeti pek anlaşılmaz. Gebeliğin 12. haftasının bitmesinden sonra vajinal ultrason ile tahmini bir cinsiyet belirleme yapılabilir. Bebeğinizin cinsiyeti gebeliğin 16. haftasından sonra belli olur. Özellikle de 20. gebelik haftasından sonra bebeğin cinsiyeti kesinleşir. Bebeğin duruş şekli, anne karnında gaz, göbek kordunu gibi faktörler cinsiyetin belirlenme haftasına etki edebilen faktörlerdir.

Ultrasonla Gebelik Tahmini

Ultrason, annenin rahmindeki bebeğin ekranında bir görüntü oluşturmak için yüksek frekanslı ses dalgaları kullanır. Taramalar genellikle hamilelik sırasında iki kez yapılır, ancak 18 ila 22 hafta arasında yapılan ultrasonda ebeveynler bilmek istediği takdirde bebeğin cinsiyetini belirlenebilir. Çiftlerin yaklaşık yüzde 85-90'ının doğumdan önce bebeğin cinsiyetini öğrenmek ister. Bunu çeşitli nedenlerle yaparlar: bebek odası, bebek kıyafetlerinin hazırlamak, bir isim seçmek veya aile kompozisyonu hakkındaki meraklarını gidermek amacıyla isterler.

 

Ultrasonla Gebelik Tahmini

 

Son dönemlerde giderek daha fazla insan bize bebeğin cinsiyetini öğrenmek için doğuma kadar beklemek istediklerini söylemekte. Giderek artan bir şekilde, çiftler bebeğin cinsiyetini yazmamı ve cevabı kapalı bir zarfa koymamı istiyorlar. Bunun nedeni, bazı ebeveynlerin ailenin ve arkadaşlarının haberleri paylaşması için bebek cinsiyet açıklayıcı bir partiye ev sahipliği yapmak istemesidir.

Tahmin oyununu sona erdirmenin ötesinde, annelerin ve babaların bebeklerinin cinsiyetini bir ultrasondan öğrenmek isteyebileceklerinin tıbbi nedenleri vardır. Bazen cinsiyetin bilinmesi, ebeveynlerin cinsiyete özgü hastalıklar gibi hamileliğin kendisi hakkında bilinçli kararlar vermelerine yardımcı olabilir. Bunun bir örneği, kız bebeklerin daha erkeksi görünen cinsel organlara sahip olabileceği genetik bir durum olan konjenital adrenal hiperplazidir.

Son zamanlarda, daha fazla çift bir çocuğun gebe kalması için tüp bebek prosedürlerine başvurdukça, bir bebeğin cinsiyetini seçme konusu tartışmalıdır ve etik endişeleri gündeme getirmektedir . 

Ultrason taramaları ve cinsiyet belirleme hakkında 5 gerçeği hatırlatmak isterim.

 1. Yumurta döllendiğinde bebeğin cinsiyeti belirlenir.
 2. Bir bebeğin erkek mi, kız mı olacağı, çoğu kadının hamile olduğunu fark etmeden çok önce, hamile kalma zamanında belirlenir.
 3. Hem anneden gelen yumurta hem de babadan gelen sperm seks kromozomları taşır. Yumurta her zaman bir X kromozomuna katkıda bulunur ve sperm, sperm hücresine bağlı olarak bir X veya Y kromozomuna katkıda bulunabilir.
 4. Bebeğin cinsiyeti, ilk önce yumurtayı dölleyen sperm hücresi tarafından belirlenir. Sperm bir X kromozomu taşıyorsa, bebek bir kız olacaktır. Sperm bir Y kromozomu taşıyorsa, bebek bir erkek olacaktır.
 5. Ultrasonlar cinsiyet tahmini için tasarlanmamıştır.

Gebeler genellikle ilk üç aylık dönemde bir tane alırlar. Bu erken ultrason genellikle hamileliği doğrulamak, fetal kalp atımını tespit etmek ve doğum tarihini belirlemek için yapılır.Bebeğin düzgün bir şekilde büyüdüğünden ve geliştiğinden emin olmak için genellikle hamileliğin 18. ve 22. haftaları arasında ikinci bir ultrason yapılır. Tipik olarak ikinci ultrason sırasında ebeveynler bebeğin cinsiyetini öğrenebilir. Tarama ayrıca bir kadının birden fazla bebeğe sahip olup olmadığını görmek, ayrıca plasenta ve göbek kordonunun yerini belirlemek için yapılır. Buna ek olarak, ultrason, Down sendromu ve omurga anormallikleri gibi belirli doğum kusurlarını tanımlayabilir ve düşük dahil gebelik komplikasyonlarını araştırabilir.

Anne ve bebek için güvenli bir test: Ultrason doğum öncesi uygulanan güvenli bir testtir. Fetüsün görüntülerini oluşturmak için X-ışınları gibi radyasyon değil, ses enerjisi kullanır. Bir transabdominal ultrason sırasında, hamile bir kadın sırt üstü yatarken, karnına temiz bir jel yayılır. Daha sonra, dönüştürücü olarak adlandırılan bir prob, kadının karnının üzerine taşınır ve bu, annenin rahminde gelişirken fetüsün görüntülerini üretebilen ses dalgalarını iletir. İşlemin bebeğe hiçbir zararı yoktur. Tek riski dolu bir mesaneye sahip olmanın rahatsızlığıyla birlikte, sırt üstü düz uzanmaktan kaynaklanabilir, bu da baş dönmesine neden olabilir.

Cinsiyet belirleme genellikle yüksek oranda doğrudur

Ultrasonla yapılan cinsiyet tahminlerinin doğruluk oranı "yüzde 90'ın üzerindedir." Ancak cinsiyeti belirlerken hatalar yapılabilir çünkü bu, görüntülerin netliğine ve onları yorumlayan kişinin becerilerine bağlıdır. Hamileliğin 13. haftaya kadar, erkek bebekler ve kızlar ultrasonda tamamen aynı görünüyorlar. Bu noktanın ötesinde, cinsel organlarda gözle görülür anatomik farklılıklar taramada ortaya çıkabilir. 18 haftalık hamilelik ve sonrasında, bebeğin annenin uterusunda iyi bir konumda olması durumunda (yani bir makat veya ayak aşağı konumda olmadığı) ultrason cinsiyet tahmini için oldukça iyi bir güvenilirliğe sahiptir.

 

Ultrasonla Gebelik Tahmini

 

Son yıllarda hamile kadınlar için uygulanan yeni bir kan testinin (fetal DNA testi) fetüsün cinsiyetini yüzde 98 ila 99 doğrulukla belirleyebilir. Hücresiz  fetal DNA testi olarak adlandırılan bu tarama gebeliğin 10. haftasında yapılır. İleri yaş annelerde olduğu gibi kromozomal anormallik riskinin arttığı durumlarda kadınlarda kullanılabilir. (Bu testle ilgili detaylı bilgiye web sitemden ulaşabilirsiniz)

Cinsiyet tahmini amacıyla kullanılan efsaneler

 

Ultrasonla Gebelik Tahmini

 

Bazı insanlar için, bir bebeğin cinsiyetini öğrenmek için hamileliğin 18. haftasına kadar beklemek sonsuzluk gibi hissedebilir. Boşluğu doldurmak için, insanlar fetüsün erkek mi, kız mı olduğunu tahmin etmek için aşağıdaki eski efsanelerden (kimine göre masal) bazılarına inanabilirler.

 • Göbeğin pozisyonu: Eğer gebeliktegöbeğiniz aşağıdaysa siz bir oğlan çocuğuna hamilesiniz. Popüler bir inanç, eğer bir kadın bebeği yüksekte taşıyorsa sözde bir kıza sahip olduğu, bebeği alçakta taşıyorsa oğlan olacağı anlamına gelir.  Yüksek veya düşük taşımak annenin karın duvarı kas tonusunun ve bebeğin pozisyonunun bir fonksiyonudur. Cinsiyet üzerinde hiçbir etkisi yoktur.
 • Gıda istekleri: Bir başka teori, bir annenin hamilelik sırasında yiyecek isteklerinin bebeğin cinsiyetini ortaya çıkarabileceğidir. Hamilelik sırasında tatlı isteklerin bir kıza işaret ettiği, tuzlu, ekşi veya garip yiyecekler için istek duyuluyorsa bir erkek beklenir. Bunun fizyolojide bir dayanağı yoktur.
 • Fetal kalp atış hızıFetal kalpatış hızının bir ipucu olabileceği fikrinde bazı gerçekler olabilir. Hamileliğin başlarında, cinsiyetler arasında kalp atış hızında bir fark yoktur. Ancak üçüncü üç aylık dönemde, bir kızın kalp atışı biraz daha hızlı ve bir oğlan biraz daha yavaş atar. Ancak bireysel olarak bir erkek bebek daha hızlı bir kalp atışına tam tersi bir kız bebeğin ise daha yavaş bir kalp atışına sahip olabileceğini unutmayalım.
 • Sabah bulantısı: Kız bebek taşıyan kadınlar, hCG (insan koryonik gonadotropin) hamilelik hormonu seviyelerinin daha yüksek olduğunu ve bu yüksek seviyelerin şiddetli sabah hastalığı riskinin artmasıyla ilişkili olduğunu gösteren çalışmalar var. Ancak sabah bulantısı ve fetal cinsiyet arasında ispatlanmış ve güçlü bir ilişki yoktur.
 • Drano testi: Bu şehir efsanesi için, evde kullanılan lavabo aç ile idrar cam bir bardak yada kavanozda karıştırılıyor. 10-15 saniye içinde oluşan renk değişimine göre tahminde bulunuluyor. Eğer karışımın rengi kahve, koyu sarı, siyah ya da koyu mavi gibi oluyorsa bebek erkek, eğer yeşil, pembe ya da herhangi bir renk değişimi olmuyorsa bebek kız oluyormuş. Maalesef bu fikir de masaldan ibarettir.
 • Yüzük testi: Eğlenceli, ama bilimsel bir yötem değil tahmin ettiğiniz üzere.

 

Meraklı anne adayı ve yakınları için biraz da eğlenceli olan bu deneyim şu şekilde gerçekleşiyor:

 • Anne adayı sırt üstü yatırılır.
 • Bir ipin ucuna düz bir alyans bağlanıp anne adayının göbeğine sarkıtılır.
 • Yüzüğün sallanışına bakılır.
 • Yüzük sağa sola sallanıyorsa bebeğin cinsiyeti kızdır.
 • Yüzük ileri geri sallanıyorsa bebek erkek olur.
 • Sarımsak Testi: Bu da tuhaf inanışlardan biridir. Sarımsak cilde sürülür ve çok fazla koku olup olmadığı ile çabuk geçip geçmediğine bakılır. Koku fazlaysa ve uzun süre kalıyorsa bebeğin erkek, daha hafif bir kokuysa ve çabuk gidiyorsa kız olacağı söylenir.
 • Sivilce Testi: Anne adayının cildinde fazla sivilce varsa bebeğin kız olacağı söylenir.
 • Yüz Şekli Testi: ​Anne adayının yüzü yuvarlak bir şekil almışsa bebek kız, yüz şeklinde değişiklik yoksa veya ince, uzun bir görünüm varsa bebek erkek olacaktır.

 


Hüseyin Cengiz - DoktorTakvimi.com

Please publish modules in offcanvas position.