Hamilelikte Sırt Ağrısı

GEBELİKTE MERAK EDİLENLER

Hamilelik sırasında sırt ağrısı; rahatlama için ipuçları...

Hamilelik sırasında sırt ağrısı şaşırtıcı değildir, ancak yine de dikkati hak ediyor. Hamilelik sırasında sırt ağrısını hafifletmek için bazı önerilerimiz var.

Hamilelik sırasında sırt ağrısı yaygın bir şikayettir - ve şaşırtıcı değildir. Kilo alıyorsunuz, ağırlık merkeziniz değişiyor ve hormonlarınız pelvisinizin eklemlerindeki bağları gevşetiyor. Bununla birlikte, genellikle hamilelik sırasında sırt ağrısını önleyebilir veya hafifletebilirsiniz. 

 

1. İyi bir duruş uygulayın

Bebeğiniz büyüdükçe, ağırlık merkeziniz öne doğru kayar. Öne düşmekten kaçınmak için, sırtınızı yaslayarak kaslarınızı zorlayabilir ve hamilelik sırasında sırt ağrısına katkıda bulunabilirsiniz. Bu iyi duruş ilkelerini aklınızda bulundurun:

  • Düz ve uzun ayakta durun.
  • Göğsünüzü yüksek tutun.
  • Omuzlarınızı geri ve rahat tutun.
  • Dizlerinizi kilitlemeyin.

Durduğunuzda, en iyi destek için rahatça geniş bir duruş kullanın. Uzun süre ayakta durmanız gerekiyorsa, bir ayağınızı düşük basamaklı bir taburede dinlendirin - ve sık aralar verin. İyi duruş aynı zamanda dikkatli oturmak anlamına gelir. Sırtınızı destekleyen bir sandalye seçin veya belinizin arkasına küçük bir yastık yerleştirin.

 

Hamilelikte Sırt Ağrısından Korunmak İçin Öneriler

 

2. Doğru vitesi alın

İyi kemer desteği olan alçak topuklu (düz değil) ayakkabı giyin. Dengenizi daha da ileriye kaydırabilecek ve düşmenize neden olabilecek yüksek topuklu ayakkabılardan kaçının.

Annelik destek kemeri takmayı da düşünebilirsiniz. Annelik destek kuşaklarının etkinliği üzerine araştırmalar sınırlı olmasına rağmen, bazı kadınlar ek desteği faydalı bulmaktadır.

 

Hamilelikte Sırt Ağrısından Korunmak İçin Öneriler

 

3. Düzgün kaldırın

Küçük bir nesneyi kaldırırken, çömelin ve bacaklarınızla kaldırın. Belinizi bükmeyin veya sırtınızla kaldırmayın. Sınırlarınızı bilmek de önemlidir. İhtiyacınız olursa yardım isteyin.

 

Hamilelikte Sırt Ağrısından Korunmak İçin Öneriler

 

4. Yan uyku

Arkanızda değil, yanınızda uyuyun. Dizlerden birini veya her ikisini bükün. Eğilmiş dizleriniz arasında, karnınızın altında ve sırtınızın arkasında hamilelik veya destek yastıkları kullanmayı düşünün.

 

Hamilelikte Sırt Ağrısından Korunmak İçin Öneriler

 

5. Isı, soğuk veya masajı deneyin

Etkinliklerini destekleyen kanıtlar sınırlı olmakla birlikte, masaj veya sırtınıza bir ısıtma yastığı veya buz torbası uygulanması yardımcı olabilir.

 

6. Günlük rutininize fiziksel aktivite ekleyin

Düzenli fiziksel aktivite sırtınızı güçlü tutabilir ve hamilelik sırasında sırt ağrısını hafifletebilir. Sağlık hizmeti sağlayıcınızın ile, yürüme veya su egzersizi gibi nazik aktiviteleri deneyin. Bir fizyoterapist de size yardımcı olabilecek uzanımları ve egzersizleri gösterebilir. Ayrıca belinizi de gerebilirsiniz. Ellerinizi ve dizlerinizi başınız sırtınızla aynı hizada olacak şekilde dinlendirin. Midenizi çekin, sırtınızı hafifçe yuvarlayın. Birkaç saniye tutun, sonra midenizi ve sırtınızı gevşetin - sırtınızı mümkün olduğunca düz tutun. Yavaş yavaş 10 tekrar yapın. Sağlık uzmanınıza diğer germe egzersizlerini de sorun.

 

7. Tamamlayıcı tedavileri düşünün

Bazı araştırmalar akupunkturun hamilelik sırasında sırt ağrısını hafifletebileceğini düşündürmektedir. Ancak, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Tamamlayıcı bir tedavi düşünüyorsanız, bunu sağlık uzmanınızla görüşün. 

Doktorunuza ne zaman danışacağınızı bilin

Hamilelik sırasında şiddetli sırt ağrınız veya iki haftadan fazla süren sırt ağrınız varsa, doktorunuzla konuşun. Asetaminofen veya diğer tedaviler gibi ilaçları önerebilir. Hamilelik sırasında sırt ağrısının erken doğum eylemi veya idrar yolu enfeksiyonu belirtisi olabileceğini unutmayın. Hamilelik sırasında, vajinal kanama, ateş veya idrara çıkma sırasında yanma eşlik eden sırt ağrınız varsa, derhal hastaneye başvurun.

 

 


Hüseyin Cengiz - DoktorTakvimi.com

Please publish modules in offcanvas position.