İki Gebelik Arasında İdeal Süre

GEBELİKTE MERAK EDİLENLER

Başka bir çocuk sahibi olmayı mı düşünüyorsunuz? Hamilelik aralığı, çocuklarınızın yaşlarına ne kadar yakın olduklarını etkileyebilir. İşte bilmeniz gerekenler.

İki Gebelik Arasındaki İdeal Süre

 

Aile planlaması neden önemlidir?

Önümüzdeki birkaç yıl içinde çocuk sahibi olup olmadığınızı bilmek, sizin ve eşinizin gebe kalmaya hazırlanmasına veya uygun doğum kontrolünü seçmenize yardımcı olabilir. Zaten ebeveynseniz, aile planlaması yeni bir anlam kazanır. Başka bir çocuk sahibi olmak ailenizin hayatını değiştirecektir. 

  • Siz ve eşiniz tekrar yeni doğmuş bir bebeğe bakmaya hazır mısınız? 
  • Diğer çocuğunuz veya çocuklarınız dikkatinizi yeni bir bebekle paylaşmaya nasıl tepki verecek?

Hamileliğinizin zamanlaması da önemlidir. Siz ve eşiniz, çocuklarınızın ne kadar yakın olmasını istediğiniz konusunda tercihleriniz olsa da, bazı araştırmalar hamileliklerinizi anne ve bebeği nasıl etkileyebileceğinizi göstermektedir.

Gebelikleriniz birbirine çok yakın olmasının riskleri nelerdir?

Araştırmalar, canlı doğumdan sonraki altı ay içinde hamileliğe başlamanın aşağıdakilerin artma riski ile ilişkili olduğunu göstermektedir:

  • Erken doğum
  • Plasentanın erken ayrılması
  • Düşük doğum ağırlığı
  • Doğumsal anormallikler
  • Şizofreni
  • Kansızlık

Ek olarak, yakın tarihli araştırmalar, yakın aralıklı gebeliklerin ikinci doğan çocuklarda artan otizm riski ile ilişkili olabileceğini düşündürmektedir. Risk, 12 aydan daha kısa aralıklı gebeliklerde en yüksektir.

Yakın aralıklı hamilelikler, anneye bir sonrakine geçmeden önce hamilelik psikolojisi ve hormonal kurtulmak için yeterli zamanı vermeyebilir. Örneğin, hamilelik ve emzirme, özellikle folat olmak üzere besin depolarınızı tüketebilir. Hamilelik sırasında gelişen ve bir sonraki hamilelikten önce tamamen iyileşmeyen genital sistemin iltihaplanması da rol oynayabilir.

 

İki Gebelik Arasındaki İdeal Süre

 

Aralıklı hamileliklerle çok fazla ilişkili riskler var mı?

Bazı araştırmalar, hamilelikler arasındaki uzun aralıkların, kadınlarda preeklampsi riskinin artması gibi anneler ve bebekler için endişe yaratıcı durumlara yol açtığını da göstermektedir. Uzun gebelik aralıklarının neden sağlık sorunlarına neden olabileceği açık değildir. Hamileliğin fetal büyümeyi ve desteği teşvik etmek için rahim kapasitesini arttırması mümkündür, ancak zamanla bu yararlı fizyolojik değişiklikler ortadan kalkar.

 

Gebelikler arasındaki en iyi aralık nedir?

Gebelik komplikasyonları ve diğer sağlık sorunları riskini azaltmak için araştırmalar, bir sonraki hamileliğinize başlamadan önce canlı doğumdan 18 ila 24 ay, ancak beş yıldan az beklemenizi önerir. Kısırlık ile ilgili endişeleri olan 35 yaşından büyük kadınlar tekrar hamile kalmadan 12 ay beklemeyi düşünebilirler. Riskler ve öneriler, düşük yapmış çiftler için geçerli değildir. Sağlıklıysanız ve hazır hissediyorsanız, düşük yaptıktan sonra gebe kalmayı beklemeye gerek yoktur.

Ne zaman başka bir bebeğe sahip olacağınızı seçmek kişisel bir karardır! Bir sonraki hamileliğinizi planlarken, siz ve eşiniz sağlık riskleri ve faydalarına ek olarak çeşitli faktörleri de düşünebilirsiniz. Ne zaman başka bir çocuk sahibi olacağınıza karar verene kadar, güvenilir bir doğum kontrolü yöntemi kullanın.

Hamilelik aralığı hakkında başka nelere ihtiyacım var?

Başka bir bebeğe sahip olmak için mükemmel bir zaman yok. Dikkatli bir planlama ile bile, gebe kalmanın ne zaman olacağını her zaman kontrol edemezsiniz. Bununla birlikte, hamile kalmaya hazır olana kadar güvenilir doğum kontrol seçeneklerini tartışmak ve hamileliğinizin zamanlamasıyla ilişkili olası riskleri anlamak, ailenizi ne zaman büyüteceğiniz konusunda bilinçli bir karar vermenize yardımcı olacaktır.

 


Hüseyin Cengiz - DoktorTakvimi.com

Please publish modules in offcanvas position.