Hamilelikte Güvenli Makyaj, Saç Boyama İpuçları

GEBELİKTE MERAK EDİLENLER

Kozmetik ürünler günlük hayatımızda bir zorunluluktur ve çoğunlukla hamile kadınlar da dahil olmak üzere genç kadınlar tarafından kullanılır. Son çalışmalar hamile kadınların % 60-80’inin de yüz temizleyici, gündüz kremi, fondoten, rimel, ruj, göz kalemi, göz farı ve makyaj temizleyeciyi içeren kozmetik ürünler kullandığını göstermektedir.

Kozmetik ürünler çeşitli kimyasal maddeler (örn. Ftalatlar, parabenler, formaldehit, dioksan, nitrosamin, hidrokinon, fenol, toulen, organik çözücüler) ve bilerek eklenmiş ağır metaller (örn. Pb, Hg, As, Cd, Cr, Sb, Ni) içerir. Kozmetik ürünlerin çoğu doğrudan cilt üzerinde kullanıldığından, tehlikeli kimyasallar epidermal bariyeri doğrudan insan vücudunun dermisine geçirebilir ve böylece kadınların doğurganlığına ve üreme sağlığına potansiyel olarak zarar veren sistemik kan dolaşımına girebilir. Bu konuyla ilgili bilimsel çalışma az olduğu için, bu konuda da bilgi kirliliği çoktur.

Hamilelikte Güvenli Makyaj

 

Yapılan bir araştırmada hamilelik sırasında kozmetik ürünlerin annede kişisel kullanımının erken doğum, düşük doğum ağırlığı, iri bebek  riskini artırmadığını göstermiştir. Ancak haftada 5 gündne daha fazla kullanan annelerin bebeklerinde hafif oranda bebeklerin düşük kiloda olduğu bulunmuştur.

 

Cilt Katmanları

 

Kadınların neredeyse yarısı (% 45) hamilelik sırasında kozmetik kullanmanın riski olmadığını düşünmektedir. Bununla birlikte, artık bu ürünlerin katılaştırıcı kimyasallar, bisfenol A, parabenler, sentetik boyalar, benzofenonlar, antimikrobiyaller, dioksan, formaldehit ve ağır metaller gibi potansiyel olarak zararlı birçok kimyasal madde içerdiği kabul edilmektedir. Formaldehit ve dioksan gibi bu moleküllerin bazıları bilinen kanserojenler veya muhtemelen kanserojendir ve bazı sentetik boyaların kanserojen olduğundan şüphelenilmektedir. Kozmetik kullanıcıları bu bulguların farkında değiller.   

Kozmetiklerin gereksiz ve potansiyel olarak tehlikeli kullanımından kaçınmak için, kadınları daha az kullanmaya ve uygulanan miktarları azaltmaya teşvik edilmelidir. Oje, oje çıkarıcı ve saç boyası gibi bazı güzellik ürünleri hamilelik sırasında tamamen ortadan kaldırılabilir.

Gebelikte güvenli makyaj

 

Hamilelik sırasında kozmetik kullanımının temkinli olması gerekir. Özellikle hamile kadınlara veya hamileliği planlayan kadınlara, doğurganlık çağındaki kadınlara, kozmetik ürünlerde tehlikeli kimyasal maddelere kişisel maruziyeti en aza indirilmelidir. Kadınlar hamilelik sırasında kozmetik kullanım sıklığını azaltmalıdır.

 

Hamile Kadınlar için En İyi 4 Güvenli Kozmetik İpuçları

  1. Kullandığınız ürün sayısını azaltarak güzellik rutininizi basitleştirin!
  2. Hamilelik sırasında tırnak tedavilerini veya saç boyasını azaltın veya önleyin.
  3. Kurşun gibi ağır metal izleri içerebileceğinden ruj gib ürünlere dikkat edin.
  4. Eğer bir ürünün içeriğini bilmiyor ya da şüpheleniyorsanız kullanmayın.
  5. Saç boyası için de mümkünse çok ciltle temas etmeden son 3 ayda; doğal boyaların kullanılması önerilmektedir.

Hüseyin Cengiz - DoktorTakvimi.com

Please publish modules in offcanvas position.